Saglıklı Yaglar

Sağlıklı Yağlar

 

Yağ sağlıklı yaşamak için gereklidir. Yiyeceklerin içindeki yağlar insan sağlığı üzerinde değişik etkileri vardır. Bazı yağlar insan sağlığı açısından ölçülü ve daha az tüketilmeli bazıları da insan sağlığına çok olumlu etkileri vardır.

Omega-3 Yagları

Omega-3 içeren yağlar polyunsaturated fatty asittir. Omega-3 kolesterolün düşmesine ve sağlıklı yaşamaya yardımcı olur.

 

Hangi Yiyecekler Omega-3 İçerir?

 Yağlı Balıklar: American Dietetic Association tarafından tavsiye edilen haftada 2 kez yüksek omega-3 içeren balıklardan tüketmektir. Bunlar, somon, tuna, hamsi gibi balıklardır.

Ceviz: Ceviz E vitamin açısından zengin olup bitkisel omega-3 yağına sahiptir. Cevizi salatalarınızın içine veya ara öğün olarakta tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu: Bitkisel omega-3 içeren içeren tohumlardandır. Omega-3 içeren ilaçların içinde de bulunmaktadır. Yediğiniz ekmeğin veya hamur işlerinin içinede koyarak tüketebilirsiniz.

 

Monosaturated Yağlar

 Kandaki kolesterolu ayarlayarak kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Hangi Yiyecekler Monosaturated Yağlar içerir?

 Kuruyemişler: Kalp sağlığı için en önemli yağlardan biride monosaturated yağlardır. Kuruyemişler iyi bir protein kaynağı olduğu gibi aynı zamanda lif ve birçok vitamin ve mineral içerir. Kuruyemişleri tüketirken dikkatli olmak gerekir. Özelliklede zayıflamaya çalışıyorsanız diyetisyeniz size ne kadar tüketmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Avakado: Avacado monosaturated yağ bakımından zengin olduğu gibi aynı zamanda da vitamin E, C, B6, potasyum ve lif içerir. Avakado’nun yağıda günümüzde marketlerde bulunmaktadır. En sağlıklısı kahvaltıda, sos hazırlayarak veya salataların içine ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

 Fındık Yağı: Fındık proteinden zengin olmakla birlikte aynı zamanda B gurubu vitaminleri, vitamin E ile oleic asit içerir ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Fındık lifli bir gıda olduğu için sindirim sistemine de yararlıdır.

 

 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?