Emzirme Döneminde Neler İçilmelidir? Lohusa Şerbetleri?

 

Herkesin bildiği gibi emzirirken daha fazla besine ve kaloriye ihtiyaç duyarız.

Bu yüzden lohusa şerbetleri Türk kültüründe büyük yer alır. Lohusa şerbeti, yeni doğum yapmış, yorulmuş ve çok enerji sarf etmiş anneyi hemen kendine getirecek şekerli ve pembe renkli bir sudur. Anneler, tabii ki tatmak ve bir miktar enerji alabilmek için bir bardak içebilir. Ama lohusa döneminde sürekli şerbetle fazladan enerji sağlamaya çalışılması yerine daha lezzetli içecekler de hazırlayabiliriz.

Artık yeni doğum yapmış annelerin içebileceği şekerli, çok daha güzel ve besleyici seçeneklerimiz var. Eski zamanların imkan ve şartları nedeniyle en hızlı ve en kolay yollardan elde edilen bu kaloriyi şimdilerde daha besinli içeceklere dönüştürebiliriz.

Yazın taptaze meyvelerden parçalayıp doğrayacağımız, küçük küçük doğrayarak buzluğa koyacağımız poşetlenmiş taze meyveler, lohusa döneminde komposto üretiminde büyük kolaylık sağlar. Hemen suda kaynatılabilir ve içmeye hazırdır.

Hoşaflara gelince zaten kuru meyvelerden yapılır. Mesela armut, elma gibi içine ekleyeceğimiz karanfil ve tarçın çubukları ile zenginleştirebiliriz.

Böylece meyvelerle gelen vitamin ve mineral anneye besin olarak yarar sağlarken bir yanda da zenginleştirebileceğimiz tarçın karanfil, zencefil ve keçiboynuzu ile birlikte sindirime yardımcı olur. Öte taraftan enerji sağlar ve içerdiği minerallerle annenin sağlıklı olmasını destekler.

1.Kurumuş armut ve elma ile yapılan lohusa kompostosu

1 su bardağı kuru armut

1 su bardağı kuru elma

3-4 litre su

2.Sindirime yardımcı olan lohusa hoşafı

10 adet kuru kayısı (doğranmış)

4-5 adet kuru incir

3-4 litre su

3.Enerji veren kuru siyah üzüm lohusa hoşafı

1 su bardağı kuru, siyah üzüm

3 litre su

4-Kızılcıklı lohusa hoşafı

1,5 su bardağı taze kızılcık (buzluktan olabilir)

3-4 litre su.

NOT:

  • Komposto taze meyvelerin kaynatılması ile yapılan içecek
  • Hoşaf kuru meyvelerin kaynatılması ile yapılan içecek

Kompostolara ilave edilebilecek baharatlar:

  • Zencefil: Komposto veya  hoşaflarınıza bir fındık veya ceviz büyüklüğünde taze zencefil rendeleyebilirsiniz. Hem hoş tadı, hem de sindirime yardımcı olduğu gibi enerji sağlar.
  • Karanfil: Komposto ve hoşaflarınıza 5-6 tane ekleyebilirsiniz
  • Tarçın: Çubuk tarçın komposto ve hoşaflarınıza her zaman olmasa da arada bir hem hoş kokusu, hem de şeker ihtiyacınızı biraz olsun azaltması için 1-2 adet eklenebilir.
  • Lohusaların tatlı ihtiyaçlarını taze ve kuru meyvelerden karşılamaları önerilir (Kuru hurma, kayısı, erik gibi). Çiçeği burnunda anneler günde bir kez ılık içeceklerine limon suyu ve 1 silme tatlı kaşığı bal ekleyebilirler.
  • Yapılan hiçbir içeceğe ekstra şeker ilavesi yapılmaz. Anneleri zamanla tatlı ihtiyaçlarını kuru ve yaş meyvelerden gidermeyi alışkanlık haline getirdiklerinde hayatları boyunca tatlı krizleri yaşamadan sağlıklı ve ideal kiloda kalacaklardır.

 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?