Kolon kanseri

Barbunya Kolon Kanserini Engeller Mi?

Tarih: 4 Aralık 2023

Sağlık Haberleri (HealthDay News) – Yapılan yeni bir klinik denemede, kolon kanseri tedavi sonrası barbunya yiyerek bağırsak sağlığına destek olabileceği belirtildi.

Araştırma, Amerikan Kanser Derneği tarafından finanse edildi ve 30 yaş üstü, kanserle ilişkili bağırsak problemleri geçmişi olan 48 obez erkek ve kadını içeren katılımcılar üzerinde yürütüldü.

Araştırmacılara göre, barbunya bağırsak sağlığını destekleyen lifler, amino asitler, protein bir çok minerallerle ve vitaminlerle doludur.Bu besinler  sindirim sisteminde yaşayan faydalı bakterilerin gelişimine yardımcı oluyor.

Günlük yaklaşık 1 su bardağı barbunya tüketmek kolon kanseri hastalarında, bağırsak mikro biyomlarında olumlu değişiklikler görüldü. Bu değişiklikler, gelecekteki kanserleri önleme ve tedavi sonuçlarını iyileştirme ile çalışmaları başlattı.

Texas MD Anderson Kanser Merkezi’nden epidemiyoloji alanında öğretim üyesi Carrie Daniel-MacDougall, bir açıklamada bulundu;

“Sadece diyet müdahalesiyle mikrobiyom çeşitliliğinde bir değişiklik gözlemlemek nadirdir ama bu çalışma ile elde edilebilen bir prebiyotik gıdanın bu tür değişikliklere yol açma yeteneğine yol açtı’’

“Sekiz hafta süren araştırma,  katılımcıların bağırsak sağlığında bir iyileşme oldu. Bağırsaklarda sağlıklı bakterilerde bir artış gözlemlendi ve zararlı bakterileri  de ise azalma oldu. ”

Obezite, kötü beslenme ve Gİ problemleri, bir kişinin normal mikrobiyal dengesini dengesiz hale getirebilir, kolon kanseri hastaları için, bu değişiklikler tedavilerine müdahale eden iltihaplanmaya neden olabilir ve hayatlarını tehlikeye atabilir.

Bu çalışma için, daha önce kanserle ilgili bağırsak sorunları yaşamış 48 obez erkek ve kadını üzerinde yapıldı. Dörtte üçü kolon kanseri teşhisi almıştı ve geri kalanı kolonoskopi sırasında bağırsaklarında yüksek riskli ön kanser polipleri bulunmuştu.

Sekiz hafta boyunca, katılımcılara geleneksel diyetlerini sürdürmeleri veya günlük bir fincan barbunya eklemeleri söylendi.

Katılımcılar düzenli olarak dışkı ve aç karnına kan örnekleri sağladılar, bu da araştırmacılara bağırsak mikrobiyomlarındaki değişikliklerin ve genel sağlıklarını izlemeleri söylendi.

Gözlemlenen değişiklikler arasında faydalı bakterilerde artış ve potansiyel olarak zararlı bakterilerde azalma bulunmaktadır.

Daniel-MacDougall, kolon kanser teşhisi almış ve tedavi süresince olan insanların  doktorlarına danışmadan 1 fincan barbunyayı diyetlerine eklememeleri gerektiğini de belirtti.

Özellikle immünoterapi alanında tedavi gören kanser hastalarına nasıl daha geniş bir gıda çeşitliliği yardımcı olabileceğini anlamak için gelecekte daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ekledi.

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?