ısırgan otu

ISIRGAN OTU VE FAYDALARI 

ISIRGAN OTU VE FAYDALARI 

ısırgan ile tanışmam benim çok küçüklük yaşlarıma dayanıyor o yüzden severek yiyorum. 

Kendine has kokusu ve lezzeti var ben bu kokuya bayılıyorum.  Şimdi şampuanlarda ve güzellik kremlerde maskelerde kullanılıyor ve bazı firmalar ilaç yapıp, ısırgan özünü bile satıyor. O yüzden tam simdi mevsimi iken bolca tüketin. Hatta kurutup sonrasında çayını da demleyebilirsiniz.

Bana 2012’de MS teşhisi konulduğunda ben de herkes gibi elimde olan her şeyi kullanmaya başlamıştım. 

Hatta bir keresinde ısırgan otunu MS’den hasar görmüş sağ tarafımı dağlayarak iyi geleceğini bile düşünmüştüm ama sonrasında o kadar çok kaşınmaya başladım ki antihistamin ilacı alarak dengelemiştim ısırgandan oluşan alerji mi. 

Isırgan otu faydaları

 1. İltihap önleyici özellikleri:  Özellikle artrit gibi iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
 2. Antioksidan etkisi: Isırgan otu, antioksidan özellikleri sayesinde vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını önleyebilir. Yaşlanma belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 3. Kan şekeri kontrolü: Isırgan otu, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir. İçerdiği bileşikler kan şekerinin düşmesine yardımcı olabilir, bu nedenle diyabet hastaları için önerilir.
 4. Cilt sağlığı: Isırgan otu, cilt sağlığına da faydalıdır. İçerdiği vitaminler ve mineraller cilt sağlığını desteklerken, iltihap önleyici özellikleri sayesinde sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarına yardımcı olabilir.
 5. İdrar yolu sağlığı: Isırgan otunun idrar söktürücü etkisi vardır. İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşı oluşumunu önlemek için kullanılabilir.

  Yemek tarifleri
  1- aynı ıspanak yemeği pişirebilirsiniz
  2- ısırgan bulamacı için soğanlar yağda kavrulunca yıkanmış, doğranmış ısırganlar blender da ezilir.
  Üzerine tereyağ ve aci biber ile servis yapılır. İsteğe bağlı olarak mısır unu veya  normal unla kavrulup birazcık puding kıvamına gelmesi sağlanabilir.
  3- kaynatılıp çayı içilebilir.

  Afiyet olsun. 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?