Çocukların Ne Kadar Karbonhidrata İhtiyacı Var !!

Son yıllardaki diyetlerde büyüklere uygunlandığı gibi çocuklarımıza da yağ ve karbonhidrat kısıtlamaları popüler olmaya başladı. Peki bu kısıtlamalar çocuklar için ne kadar doğrudur?

Sağlıklı karbonhidratlar yani lifli olanlarla (tam buğday ekmeği) ile basit karbonhidratlar şeker ve aburcuburdan kısıtlamalar daha uygun olabilir.

Özelliklede çocukların beyinsel fonksiyonların ve büyümenin gerçekleşmesi için karbonhidratlara da ihtiyaç vardır. Mesela sütten gelen laktoz, pirinç, patates, kuru baklagiller, bezelye, makarna, mısır, meyve ve bir çok sebze de karbonhidrat içerir.

En Faydalı Karbonhidratlar

Bütün karbonhidratlar kalori içerir. Ama en faydalı karbonhidratlar kalori yanında vitamin, mineral ve lif de içerir. Mesela besin değeri yüksek karbonhidratlar tam buğday veya tam tahıl ekmeği, kepekli pirinç, baklagiller, bezelye ve meyve gibi.

Pasta ürünleri, meyve suları ve sonradan eklenmiş şekerler, bazen sadece extra kalori sağladığı gibi hiçbir besin değeri de yoktur. Yani çocuğunuzun büyümesini veya gelişmesi şöyle dursun sadece kilo almasını sağlar.

Akıllı beslenmek gerek ama nasıl?

Düşünmek gerek!

Çocuğuma verdiğim bu yiyeceğin ona ne gibi yararı olacak, besin değeri nedir?

Ne kadar lif? Ne kadar vitamin ve mineral içerir gibi …

Hani nasıl çocuğumuza bir kıyafet alırken pamuklu olsun, polyester veya naylon içermesin sevdiği bir renk olsun diye düşünüyorsanız onu beslerkende bundan çok daha fazla düşünmek ve sorgulamak gerekir. İlk zamanlarda bu çok zaman alsa da zamanla herşey hızlanır ve gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Çocuklar Yaşları ve Lif İhtiyaçları?

Beyazlar; beyaz makarna, pirinç, beyaz ekmek … ve niceleri sadece karbonhidrat ihtiyacını yani enerji (kalori) sağlamak dışında besin değeri ve lif içermez.

Kahverengiler; tam buğday ekmeği, tahıl ekmeği, kepekli pirinç ve baklagillere çevirerek yemekleri hem bol lifli hemde besin değeri çok ama çok yüksek ve lezzetli yemekler haline dönüştürmemiz mümkün.

  • Her gün çocuklar 1 – 3 yaşında : 19 gram lif
  • Her gün çocuklar 4 – 8 yaşında: 24 gram lif
  • Her gün kızlar 9 – 18 yaşında: 26 gram lif
  • Her gün erkekler 9 -13 yaşında: 31 gram lif
  • Her gün erkekler 14-18 yaşında: 38 gram lif

Academy of Nutrition and Dietetics  göre Çocuklar yukarıda belirtilen gram

lifli yiyecekler tüketmeli.

Dışardan aldığımız hazır gıdalarımızı alırken dikkat etmemiz gereken lif miktarı;

1 porsiyon bir besin 3 gram lif içeriyorsa fena bir besin sayılmaz

1 porsiyon bir besin (yiyecek) 5 gram veya daha fazla lif içeriyorsa muhteşem besin yerine geçer:)

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?