Türklerin Mucidi Yogurt

Neden Yoğurt?

Yoğurt kelimesi Türkçe bir kelime olup Dünyanın heryerinde aynı şekilde yazılır.

Dünyadaki ilk yoğurdunun Türkler tarafından bulunduğu düşünülmektedir. Atalarımız hayvancılıkla uğraşıp göçebe bir hayat sürdükleri için sütü yoğurda dönüştürerek daha dayanıklı hale getirmişlerdir.

Amerikadaki eğitimim sırasında laboratuvar çalışması yaptığımız günlerde arkadaşlarla yoğurt yapmıştık. Tabiki öğretmenimiz Mr. Jason O’Briant bende bir Türk öğrenci olarak benim nasıl yoğurt yaptığımı sordu. Bende hayatımda Türkiye de hiç yoğurt yapmadığımı Amerikaya taşındıktan sonra yoğurt yapmaya başladığımı ve nasıl yaptığımı anlattım. Hatta birçok Amerikalı arkadaşlarıma yoğurdun nasıl yapıldığını öğrettim.

 Türkler yoğurdu nasıl yapar?

Süt iyice kaynatılır soğuyunca ( serçe parmağını yakmayacağı sıcaklıkta) içine 1 kaşık yoğurt mayası koyulur ve üstü kapatılarak ılık bir ortamda 4-5 saat beklenir.

Evet Türkiye’ye döndüğümde tekrar yoğurt yapmayı bıraktım. Çünkü hazır satılan yoğurtların tadı o kadar güzelki hiç yoğurt satın almama gerek kalmıyor.

 Şimdi neden yoğurt bu kadar önemli sağlığımız için?

 1. Kalsiyum deposu. Kemik yoğunluğunu korur ve geliştirir.
 2. Yüksek tansiyon riskini % 30 azaltır. Yapılan araştırmalara düzenli olarak  yoğurt yemek yüksek tansiyon riskini azaltır.
 3. Bağırsak florasını korunmasına yardımcı olur. İçindeki vücuda yararlı bakteriler (Lactobacillus bulgaricus and Streptococcus thermophilus) sayesinde hem sindirime yardımcı olur hem kabızlığı önler hemde ishale karşı etkilidir.
 4. Yoğurt süte göre sindirimi daha kolaydır. Sütteki laktoz yoğurda dönüşürken laktik asite dönüşür. Bu nedenle süt intöleransı olanlar için ideal bir besin kaynağıdır.
 5. Özelliklede bazı antibiotikler kullanım sırasında ishale neden olur aynı gün içinde yoğurt yenildiğinde ise ishal olmayı engeller.
 6. Yoğurt yaparken içine probiyotik ( eczaneden toz şeklinde alabilirsiniz) eklerseniz içindeki yararlı bakterilerileri artırırsınız. Daha fazla bakteri daha fazla bağırsak florasını düzenler.
 7. Protein kaynağıdır. Spordan sonra yoğurt ile yapılan içecekler kas gelişimini sağlar.
 8. Kilo vermeye yardımcı olur. Yoğurtta bulunan kalsiyum yağ yakımına yardımcı olur.
 9. Tok tutar. Yoğurtta protein olduğu için uzun sure tok tutar.
 10. Osteoporoz. Kemik kütle kaybı özelliklede belli bir yaştan sonra özelliklede kadınlarda sıkça rastlanır. Özelliklede ülkemizde belli bir yaştan sonra bir çok kadına kalsiyumlu vitamin D desteği verilir. Onun yerine her gün yogurt ile vitamin D destegi doğal olarak osteoporoza karşı koruma sağlar ve kemiklerin güçlenmesininde etkilidir.
 11. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapılan araştırmalarda Günde 3-4 porsiyon yoğurt tüketmek enfeksiyon hastalıklarına koruma sağlar.
 12. Yoğurt B12, fosfor, potasyum, iyot, çinko ve riboflavin tarafından zengindir.

Daha fazla sorularınız ve özel yoğurtlu içeçekler için bana ulaşabilirsiniz.

Siz hiç zayıflamaya yardımcı olan, sindirim sistemini hızlandıran  ve öğün yerine geçen, yoğurtlu tarifimi biliyor musunuz?

Pek yakında.

 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?