Tatil Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Bazıları aylar öncesinden tatil planı yaparken, belkide siz son dakika plan yapanlardansınız ama önemli olan tatilde de sağlıklı kalabilmektir. Bu yüzden yediklerinize içtiklerinize ve gittiğiniz yerin iklim koşullarına göre hazırlanmanız önemlidir.

Tatilde gittiğiniz yerlerin yemeklerini bilmek, öğrenmek ve denemek gayet normal ama bazen tatile ayırdığımız bütçe kısıtlı olduğundan gittiğiniz yerlerde uygun fiyatlara olan yerlerde yemek, bazende sokakta satılan açık yiyeceklerden yersiniz. Dünyada bir çok insan besin zehirlenmesiyle karşılaşır. Bazen bunun nedenini üşüttüğünü düşünerek geçiştirir. Ama besin zehirlenmesinde görülen şikayetler isal, ateş, kusma, hepatit A gibi bir çok hastalıkla karşılaşabildiği gibi bazende bu durum maalesef ölümle sonuçlanabilir.

Evde de olsanız, tatilde başka bir ülkede de her zaman el temizliğine dikkat etmek gerekir. Her yemekten önce ellerinizi sabunla iyice yıkayın, özelliklede tuvalet öncesi ve sonrasında.

 

Önerilerime gelince,

Tatil öncesi planlanması gerekenler

 • Tatile çıkmadan önce güvenli yemek yiyeceğiniz yerleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Gideceğiniz lokantanın insanlar tarafından yapılan yorumlarına dikkat edin.
 • Yanınıza alacaklarınızı iyice düşünün ve her zaman kullandığınız veya acil durumlarda da kullandığınız ilaçlar için küçük bir ilaç kutusu hazırlayın.
 • Acil bir durumda aranmasını istediğiniz kişinin telefon numarası bilgileri ile var olan hastalığınız varsa onunla ilgili bilgiyi ve kullandığınız ilaçlarla o karta yazın.
 • Gideceğiniz yerdeki sağlık problemlerini bir gözden geçirin ve belki de gitmeden önce hastalıklardan korunmak için aşı bile vurunmanız gerekebilir.

 

Ülke dışına çıkarken

 • Unutmayın insanlarla birlikte virüslerde seyahat eder, gelişmiş ülkedeye gidip gitmeniz bunu engellemez. Az pişmiş yiyeceklerden dolayı hastalana bilirsiniz. O yüzden özelliklede az pişmiş etlerden, az pişmiş kabuklu deniz hayvanlarından ve az pişmiş yumurtadan uzak durmak gerekir.
 • Neyin ne kadar temiz göründüğü onun gerçektende temiz olduğu anlamına gelmez. İçeceklerinizi her zaman kapalı ve ağzının önce sizin açtığınıza emin olun.
 • Uzun sure açık duran yiyeceklerde özelliklede oda sıcaklığında kısa zamanda bakteri ürer. Bu yüzden açık büfe tarzı yerlerden uzak durum.
 • Özelliklede az gelişmiş ülkelerde yenilenecek yiyeceğin iyi yıkanıp yıkanmadığını anlamak zor olucağından yemekleri ve içecekleri sıcak olarak tercih edin.
 • Özelliklede dışarda hazırlanan ve sokakta yenilen yiyeceklerden uzak durmanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü daha önce gitmediğiniz bir ülkede ve sokakta satılan yiyeceklerin ne kadar temiz ve güvenli olmasını bilmeniz imkansızdır.

 

Bu önerilere rağmen hasta olursanız

 • Seyahat ederken en çok karşılan hastalık olan ishal olduğunuz takdirde bol bol su içni ve katı yiyecekler yemeye gayret edin. Bir sure taze sebze ve meyveden uzak durum.
 • Daha ciddi bir durumla karşılaşırsanız hemen en yakında bulduğunuz bir sağlık merkezine başvurun ve yanınıza kullandığınız ilaçlarla var olan hastalığınız varsa onuda bir kenara yazın ve doktorunuza gösterin.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?