Ömer Faruk

Ömer Faruk FMF/ Akdeniz Ateşi Öyküsü

Merhabalar,

İsmim Ömer Faruk Alyar, 21 yaşındayım iltihaplı romatizma ve FMF/ Akdeniz Ateşi hastasıyım. Yaklaşık 5 yıldır düzenli ilaç kullanıyorum.

FMF Öykünü bize anlatır mısın?

16 yaşında boks sporu ile ilgilenirken dizimde yırtılma oluşması sonucunda dizimde şişlik belirdi. Dizim her geçen gün daha da şişmeye başladı. 5-6 ay içinde iyice şişti ve dizim patlama noktasına geldi.

Daha sonra dizimdeki sıvı çekildi ve yapılan tahliller sonucunda iltihaplı romatizma hastalığı teşhisi konuldu.

İlaçlarımı düzenli kullanmaya devam ederken birkaç ay sonra karın ağrılarım olmaya başladı ve dizimden sürekli atak geçirmeye başladım.

Bu süreçte psikolojin nasıl oldu? Okul hayatına bir değişiklik oldu mu?

Psikolojim de birşey yoktu pek fazla çünkü lise 3 te lise 4 te çok fazla tesirini görmüyorum. Okul zamnımda sadece 3- 5 ayda bir kere dizim şişiyordu sıvı çektiriyordum geçiyordu lise bittikten sonra ağırlaşmaya başladım.

Sana bu zor süreçte kim destek oldu nasıl?

Annem her zaman yanımdaydı. Topalladığım, yürüyemediğim bacağımı hissetmediğim zamanlar oldu. Her zaman annem  yanımdaydı annem çok destek oldu onun hakkını ödeyemem bir de tabi erkek kardeşim en büyük destekçilerimdi.

Sen kendini nasıl motive ettin hasatlık süresince? Nasıl düzeleceğine inandın?

Kendimi motive edemedim doğrusu annem motive ederdi hep işte aslan gibi delikanlısın şöylesin böylesin diye diye hep umut verdi

Teşhis ne zaman ve hangi hastane de koyuldu?

Marmara eğitim araştırma hastanesinde romotoloji bölümünde iltihaplı romatizma tanısı konuldu 1,5 sene kadar gittim sonra yanlış ilaçlar vermişlerdi ağır ve yanlış ilaçlar sonucunda karaciğerimde zedelenme oluşmaya başlamıştı.

Sonra Gaziosmanpaşa Medicalpark Hastanesi romotoloji bölümüne gittim Prof. Dr Salih Özgöçmen’e o hocamız FMF/ Akdeniz Ateşi teşhisini koydu. hemen  kolşisine başladım ve düzenli kontrollerim başladı. 

Yine doktorum kontrolünde yerli kolşisinden Avrupa kolşisine geçiş yaptım.  Çünkü taklarım hala devam ediyordu. 

İlk etapta herşey iyiydi ilaçlarımı kullanıyordum bir sorunum olmuyordu ama ara ara atak geçiriyordum. 

Ama yediğime içtiğimde dikkat etmiyordum abur cubur yiyordum, fruktozlu, glukozlu, gıdaları çok tüketiyordum. Eklemlerimi hareket ettirmekte çok zorluk çekiyordum.

Bu şekilde 2 sene idare ettim ama artık artan ataklar neticesinde Gaziosmanpaşa Medicalpark  Hastanesi bize çok uzak kalıyor diye yakın olduğu için Pendik Medipol Hastanesi romotoloji bölümüne muayene olmaya başladım. 2 ay 3 ay düzenli gitmeye başladım tabi ki bu sırada da ilaçların değişti. Dizlerimde ağrılarım artık olmuyordu ama el ve ayak parmaklarımda şişlikler oluyordu ve 15- 20 gün gitmiyordu şişliklerim.

Daha sonra tekrardan Dr. Salih Özgöçmen hocamıza randevu alıp gittim ve bu sefer iltihaplı romatizma tanısı SEDEF Romatizması olarak değiştirildi.

Yaptırmış olduğum tahliller sonucunda vücudumda protein kaçağı sınırdaydı ve bu şekilde dengesiz ve düzensiz beslenmeye devam edersem zayıflayamazsam diyalize bağlanabileceğim söylendi.

Tabi ki bu durum beni çok aşırı üzdü ve ağır bir stres altına girmiştim artık çözümü yok diye düşünürken internetten araştırmalarım sonucunda Diyetisyen Filiz Karaoğlu ile karşılaştım.

Sadece FMF/ Akdeniz Ateşi hastaları ilde ilgilendiğini öğrendim.

Hemen kendisine ulaştık ve durumumu açık bir şekilde anlattım ve bana özel bir diyet programı ayarladı ve yaklaşık 1,5 ay gibi bir sürede desteği sayesinde bana verdiği güven sayesinde 100 kilodan 87 kiloya düştüm ve daha sonra hemen tahlillerimi tekrar yaptırmaya gittim.

Kan değerlerimde ve vücut yağlanmamda müthiş bir  düzelme gözlemlendi. Doktorumu ve bu da beni çok sevindirdi.

Artık eskisi gibi atak yaşamıyordum ve çok da rahatlamıştım  Filiz Hocanın desteği sayesinde.

Şu an hayatımdan memnunum abur cubur dan bana zararı dokunacak gıdalardan hepsinden uzak durmaya çalışıyorum. Her şey için Filiz Karaoğlu hocama çok teşekkür ederim.

O bir diyetisyenden çok daha fazlası. ☺️

Yorumlar 2

 1. Canan Apaydin
  Kasım 6, 2020

  Filiz hocam özveriniz ve çabalarınız için yürekten teşekkür ediyorum..Siz ve sizin gibi hocalarımız hep var olsun…???

  1. Filiz Karaoğlu
   Kasım 6, 2020

   her zaman sizin gibi bir anne ve Faruk gibi akıllı, terbiyeli, kibar bir genç ile çalışmak benim için zevk.

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?