Neden Kahve?

Mayo Clinic’de Donald Hensrud, MD’nin yayınladığı makaleye göre kahvenin bu zamana kadar sağlık üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgili yayınlanmış bir çok makale vardır. Ama son zamanlarda yayınlanan bazı makalelerde kahvenin sağlık üzerinde de olumlu etkilerinden söz ediyor. 

En son yapılan araştırmalara göre kahvenin kalp krizini artırdığı yönünde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Buna rağmen, kahvenin insanların ölüm riskini azalttığını söylemek mümkün olabilir. Ama bu araştırma genç insanlar günlük çok miktarda kahve tüketmelidir anlamına gelmez.

Bazı araştırmalarda göstermiştir ki, kahve içmek parkinson, diyabet 2, kanser gibi hastalıklara karşı oluşmasını engelleyen olumlu etkilerinden söz etmek mümkündür.   Kahvenin ayrıca beyinsel fonksiyonların çalışmasındaki olumlu etkilerinin yanında kavramsal düşünme yeteneğinin gelişmesinde de olumlu etkileri olabilir. 

Ama şunu da bilmek gerekir ki bazı insanlar kahveye karşı duyarlılık mutasyonuna uğramış olabilir.   Kahve vücutta parçalanamama gibi bir sorun yaşanabilir.  Ancak o zaman kahvenin sağlığa olumsuz etkilerinden konuşmak mümkün. Bu da günde 2-3 bardaktan fazla kahve içmenin kalp rahatsızlıklarına neden olduğu gibidir.

Kahveyi içerken önemli diğer faktörlerden biride içine koyulan krema, süt, şeker ve şekerli gıdaların

Kahveli içeceğin kalori miktarının artırarak extra kalori (enerji) alımına sebep olmasıdır. Bu da malum kilo artışı ile birebir ilişkilidir.

Şimdi bir diyetisyen olarak benim fikirlerime gelince kahve içmenin sağlığa yararlarında bahsetmek mümkün ama kişinin yaşına, sağlık yapısına, kafeine vücudun verdiği etkilere, kahvenin yapısına göre değişir.

Mesela her kahve içtiğinde tuvalete çıkmak istiyorsan ve ishal oluyorsa ve kalp atışların hızlanıyorsa kahve içmeyi zorlamamak gerekir. Eğer içilecekse de kafein miktarı az (az kahve miktarı tercihen ) ve sütlü eklenerek içmekte yarar vardır.

Hangi kahve içilmesi gerektiğine gelince bununla ilgili binlerce video ve makale var ama benim kişisel tercihime gelince türk kahvesi veya fitre kahveyi sağlığım açısından daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Instant (jacops, Nescafe) gibi kahveleri bir çok prosesten geçtiği için tercih etmiyorum. Hatta mümkünse yeşil kahve alarak, kendim kavurarak ve sonra incelerek içmenin muhteşem olacağına inanıyorum 🙂

Sağlıcakla ve kahve ile kalın.

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?