Beslenmenin Vücutta Oluşan İltihaba Etkisi Varmıdır?

Enfeksiyon vücut kendini yaralanmalara karşı onarmak amacıyla başlatsada sonrasında bu iltihaplar vücudun kendine zarar vermesine yol açabilir.

Sürekli oluşan iltihaplanmaya vücutta rheumatoid d arthritis gibi bağışıklık sisteminde oluşan hastalılara yol açar. Bunlarda biri olan chrohn hastalığı, sürekli oluşan iltihaplarda uzun sürede kalp hatlalıkları, diyabet ve Alzheimer hastalığına yol açabilir.

Yapılan araştırmalarda bazı yiyecekler enfeksiyona neden olurken bazılarıda enfeksiyonun azalmasına yardımcı olur.

Besin değeri yüksek olan yiyecekler vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Örneğin antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi enfeksiyonlarıda azaltır.

Sağlıklı yağlar omega-3 ve omega 6’da enfeksiyonların azalmasına yardımcı olur. Bu yağlarda genelde yağlı balıklarda ve kavrulmamış kuruyemişlerde bulunur. Katı yağların ve trans yağlarında vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Hangi gıdalar enfeksiyonun azalmasını sağlar?

  • Taze meyve ve sebze yemek, yemeklerde yediğini tabağın yarısının bunlarda oluşması günlük alınması gereken meyve ve sebzeyi miktarını arttırır. Çeşitli meyveler ve sebzeler gibi özelliklede kırmızı meyvelerle lahana gibi bol yeşil yapraklı sebzeler.
  • Proteinleri bitkisel proteinlerden seçmek. Kurubaklagiller ve kuruyemişler gibi.
  • Rafine edilmiş beyaz unlu gıdalar yerine tam tahıllı ekmekler ve gıdalar tüketmek. Kabuklu pirinç, bulgur, buğday, çavdar ve yulaf gibi.
  • Sağlıklı ve kalp dostu yağlar. Balıklardan gelen yağlar ve bitkisel yağlar; zeytin yağı, fındık yağı ve avocado yağı gibi.
  • Yemeklerinize taze baharatlar eklemek. Maydonoz, dereotu, roka, tere, kekik gibi antioksidan deposu olan yeşillikler.

Bunun yanında hergün sağlıklı bir uyku, sağlıklı ve lezzetli besinler ve spor gibi yediklerimizi hareketle bütünleştirmek ve olması gereken kilomuzu korumak enfeksiyonlardan korunmak için atılan en temel, en kolay ve en gerekli adımdır.

 

 

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?