Hindistan cevizi suyu yaşlanmayı geçiktirir mi?

 Hindistan cevizi sütü gerçekten söylendiği gibi mucizevi bir içecek midir?

Dünyada özelliklede Amerika’da hindistan cevizi sütü ile ilgili medyada bir çok bilgi var. Yakında Türkiyede de çok konuşulacağına ve hindistan cevizi sütü içeren içeceklerin, güzellik kremlerinin ve gıda ve güzellik sektöründe ürünlerin artacağına inanıyorum. Hemen hemen her hastalığın tedavisinde hindistan cevizi sütünün mucizevi etkilerinden konuşulur oldu. Peki biz bunların hangisine inanalım diyorsanız bu yazı sizin merakınızı gidereceğine inanıyorum.

      1.Hindistan cevizi sütü yaşlanmayı önler.

Vücudun susuz kalmaması yaşlanmaması açıdan önemlidir. Hindistan cevizi sütü hücre bölünmesini artırır ve mutasyona uğramaması gereken hücreleri mutasyona uğratmaz, hücreleri korur. Ama maalesef şuanda hindistan cevizi sütünün yaşlanmayı önlediğine dair herhangi bir bilimsel çalışma yoktur.

    2-Hindistan cevizi suyu spor yapmadan önce içilebilen ideal bir içeçektir?

 Yanlış: Spor yaparken su en ideal içeçektir özelliklede zayıflamak isteyenlerin. Hem vücuttaki elektrolight dengesini sağlar hemde zararı yoktur susuzluğu giderir ama ciddi spor yapan insanların sporcu içeçeği içmeleri tavsiye edilir.

 Spor yapmadan önce su içmek, spor yaparken su içmek ve spor yaptıktan sonra su içmek gerekir. Çünkü spor yaparken terlenir ve vücut terleme yolu ile sıvı ve vücudu dengeleyen elektrolightları atar. Spor sonrası vücudun dengesini sağlamak için tekrar bu suyu ve elektrolightları yerine koymak gerekir. Amerika’da spor yapan insanların içecekleri (su) şeker ve elektrolightlar katılmış (enerji için) içeçekler vardır. Amaç kaybedilen enerjiyi ve elektrolight dengesini yerine koymaktır.

Maalesef ülkemizde spor yapanların sayısı artsa da halen Amerika ve Avrupaya oranla çok daha düşüktür.

Türkiyede genel olarak spor yapanların yaktığımız enerjide de diğer ülkelere oranla daha düşük olduğuna inanıyorum. Çünkü Türkiyede çoğu insan spor yapmayı sağlık için değil kilo vermek için yaptıklarından ve çoğu insan başlangıç seyiyesinde olduğundan su kilo vermeye çalışan insanlar için en ideal içecektir.

      3.Hindistan cevizi sütü vücudun su ihtiyacını sudan daha iyi giderir.

Hindistan cevizi sütü elektrolightlar açısından zengin olsada henüz bilimsel olarak sudan daha çok susuzluğu gidereceği kanıtlanmamıştır.

 

     4.Hindistan cevizi suyu meyve suyundan daha faydalıdır.

Eger sadece güzel bir tat ve susuzluğunuzu biraz olsun azaltmak istiyorsanız hindistan cevizi suyu idealdir. Meyve suyunda hindistan cevizi suyundan 2 kat daha fazla kalori vardır ayrıca hindistan cevizi suyu potasyum açısında da zengindir.  Ama içtiğiniz hindistan cevizi suyunun içeriyide bu açıdan önemlidir. İçeceklerinizi içmeden önce içinde ne kadar şeker ve ne kadar katkı maddesi olduğuna dikkat edin.

      5.Hindistan cevizi suyu metabolizmayı hızlandırır.

Susuzluk metabolizmayı yavaşlatır. Ne içerseniz için çay ve kahve-hariç susuzluğu belli seviyede giderir. Hiçbir içecek sürekli olarak metabolizmayı hızlandırmaz sadece susuz kalmayarak ve daha az kalorili içecekler içerekte kilo vermeye yardımcı olabilirsiniz.

Bana gelince ben çocukluğumdan beri hindistan cevizine bayılıyorum. Hem kendisini hemde suyunu tazesiyle yiyip geri kalanınıda rendeleyip kurutuyorum. Tazesini kırmak için sorunlar yaşıyorum. Önerisi olan var mı?

 

Anım Bahamada: Bir keresinde Bahamada kumsalda güneşlenirken  hindistan cevizi orada normal bir meyve gibi  çok olduğu için kumsalda hindistan cevizi satıcısı tazesiyle oracıkta hindistan cevizini kırıp suyunu kuma döküp içine dondurma koyuyordu. Bense sakın atma suyunu bana ver dediğimi hatırlıyorum. Sonrasında o gün ise kaç litre hindistan cevizi suyu içtiğimi hatırlamıyorum. Tek hatırladım o kadar çok içmişim ki karnım kocaman olmuştu 🙂

Ayrıca kahvaltılık tariflerimin özelliklede yulaflıların çoğunda süt yerine hindistan cevizi sütü kullandım. Hem tad anlamında hemde hemde sağlık açısından özelliklede süt intöleransı olan herkesin denemelerini öneririm.

Hindistan cevizi, sütü, yağı ve suyu daha fazla kullanım alanları için bana ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?