Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Minerallar

40 haftalık hamilelik anne ve çocuk için mucizevi bir zamandır.

Her annenin zaman içinde kilo almasıyla anne karnındaki bebeğin beslenip büyümesi gerçekleşir.

Annenin hamilelik öncesinde, hamileyken ve emzirirken sağlıklı beslenme hem anne hemde çocuk için önemlidir.

Hamilelik zamanında sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanında fiziksel olarak annenin aktif olması gerekir.

Annenin yeterli miktarda vitamin, mineral almasının yanında sağlıklı bir beslenme planın olması hem çocuk hemde anne sağlığı için önemlidir. Annenin hamilelik öncesi ve sonrası alkol ve sigaradan uzak durması gerekir.

Hamilelerde çok çeşitli sebze ve meyvelerle, tam tahıllı ürünlerle beslenmenin yanında kaliteli ve yağsız protein (et, tavuk, balık) ve süt ve süt ürünleriyle beslenmesi gerekir.

Ayrıca yağ seçimlerini bitkisel yağlarla, fındık yağı, zeytin yağı gibi yağlar tüketmesi önerilir.

Hamilelerin sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması ve gerekirse dışardan vitamin ve mineral takviyesi sağlanmalıdır.

Folik asit çocuklarda doğumda olabilecek spinal cord defects denilen rahatsızlığın oluşma riskini azaltır. Normalde kadınların günlük 400 mikrogram folik asite gerekirken hamilerde 600 mikrogram kadar çıkmaktadır. Folik asitten zengin besinler yeşil yapraklı sebzeler, fasülye, çekirdekte bulunur.

Demir günümüz çoğu kadında yanlış beslenmeden dolayı görülmektedir. Demir eksikliği hamilelerde kansızlığa neden olur. Hamileler günde 27 milligram demir almaları gerekir. Demirden zengin besinler; yeşil renkli sebzeler, fasülye, etler( kırmızı et, tavuk, balık).

Kalsiyum’a bebeğin diş, kemik, kalp, sinir ve kasları için ihtiyaç vardır. Eğer hamileler yeterli miktarda kalsiyum almazsa hamilelik sırasında bebeğin ihtiyacı olan kalsiyum annenin kemiklerinden alınır. Normalde kadınları 1000 miligram kalsiyuma ihtiyaç duyar.

Omega-3 bebeğin beyninin, gözlerinin gelişmesinde önemlidir. Haftada 250- 350 gram balık yemek gerekir. Balık seçerken civadan az omega-3 den zengin balıklar seçilmelidir.

 

 

 

 

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?