7 Soru Cevap ile Vitamin B12

 

Günümüzde eksikliği en sık görülen vitaminlerden biri olan B12, yeterli et tüketmeyen insanlarda daha fazla görülür.

 

Sorular ve Cevaplar

1- Vücutta vitamin B12 eksikliğini gösteren en önemli belirti nedir?

Yorgunluk: vitamin B12 ekliğinde en sık görülen şikayetlerden biridir. Diğer belirtileri hissizlik, karıncalanma e kavramsal düşünmede zorlanmadır.

2- Vitamin B12 düşüklüğünü etkileyen faktörler nelerdir?

İyi beslenmeme, chrohn ve çölyak hastalığı, hızlı kilo kaybı, alkolik olma durumu gibi hastalıklar vitamin B12 emilimini azaltır. Özellikle de yaşlandıkça bu emilim yavaşlar.

3- Vücutta yeterli B12 olmazsa ne olur?

Vitamin B12 alınması gereken önemli bir vitamindir. Kanda alyuvarların yapımına yardımcı olur. Kanda alyuvar yetersizliği kansızlığa neden olur.

4- Uzun süre vitamin B12 düşüklüğünde ne olur?

Uzun süreli vitamin B12 eksikliğinde hafıza kaybı, mental problemler, düşüncelerde karışma, daha ileri sevilerde ise sinir sisteminde hasarlar ve kemiklerde hasarlar meydana gelmeye başlayabilir.

5-Hangi yiyecekler vitamin B12 içerir?

Hayvansal gıdalarda et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri ve baklagillerde vardır. Özellikle vejetaryen beslenen insanlar Vitamin B12 ihtiyacını tablet şeklinde alarak bu eksikliği giderebilirler.

 6-Vitamin B12 eksikliğini teşhisi nasıl koyulur?

Doktora gidip mevcut şikayetleri anlattığınızda doktorunuz muhtemelen kanda vitamin B12 ölçümü için test yapılmasını isteyecektir. Tedavi sürecinde ise ya beslenme şekli değişikliği ya da ilaçlı tedavi yöntemi ile vitamin B12 ekliğiniz giderilmeye çalışılacaktır.

7- Hangi ilaçlar vitamin B12 emilimini azaltabilir?

Diyabet ilaçları, antibiyotikler, antacidler, felç için kullanılan ilaçlar ve daha fazlası olabilir.

Ev hanımlarında, özellikle de ileri yaşlarda daha sık görülmesinin sebeplerinden birinin, sebze yemeklerine koyulan et miktarının yeterli miktarda olmamasından kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Özellikle de 50 yaşın üzerinde olan kadınların belli dönemlerde kanda vitamin B12 testi yaptırmaları yaralı olacaktır.

Ayrıca vejetaryen olan insanların ya da vejetaryen olmasa bile yeterli et tüketmeyen insanların doktor kontrolünde vitamin B12 almasında yarar vardır.

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?