Fırında Hamsi

Et fiyatları almış başını gitmişken hala bu fiyatlar üzerinden pahalılıkları konuşulurken hala siz et yemek istediğinizden emin misiniz?

Oysaki cennet ülkemizde seçenek çok. Proteinden en zengin besin sadece kırmızı et değil. Balık hem sizin ve çocuğunuz için tüketebileceğiniz beyin fonksiyonlarını ve yararlı yağlardan zengin en besinli yiyecektir.

Peki gelelim civa olayına? Şuanda ülkemizde özelliklede hamilerin dikkatli olması gereken balıklardaki civa oranı küçükte büyüğe herkesi etkileyebilmektedir.

Hangi balıklar tüketilmesi civa oranı açısından güvenlidir?

  • Hamsi, istavrit, palamut, uskumru ve somon. 

Balığı pişirirken tam anlamıyla sağlıklı tüketebileceğiniz yöntemlere gelince;

  • Fırında, yanında sebzelerle birlikte ister ağzını kapatarak isterse biraz kızarması için son 10 dakika üstünü açarak veya istenildiği taktirde mısır ununa bezenmiş hamsiler fırında pişirilerek nefis bir salata ile servis yapılabilir.
  • Izgara, olarak genelde büyük balıklar tercih edilir çevrilmeside kolay olduğu için amam siz elektrikli ızgarada küçük balıkları elinizi yakmadan güzelce pişirebilirsiniz.

Not: Eğer isterseniz hamsinin ve balıkların en uygun olduğu dönemde bir kaç kilo buzluğunuza koyacağınız balık yazında sizi ve ailenizi en az haftada 1 kezde olsa balıkla beslenmenizi sağlar.

Fotoğrafta gördüğünüz hamsi fırında, buğlama yapılarak patates, soğanla kat kat koyularak aralarına defne yaprağı yerleştirilerek  pişirilmiştir.

 

Afiyet bal şeker olsun.

Detaylı bilgi için bana ulaşın.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?