Meyve ve Sebzelerin Bilinmeyen Güçleri

Yaz ayına girdiğimiz şu günlerde ülkemizde neredeyse tap taze meyve ve sebze çeşitleri iyiden iyeye artmaya başladı.

Ama maalesef çalışan kadınlar, anneler, yalnız yaşayan bekar erkekler ve kadınlar iş temposundan meyve ve sebzeleri alıp, yıkayıp pişirmeye zaman bulmayıp daha kolaya kaçarak daha çok karbonhidrat tüketimine gidebiliyor. Alınan hazır yiyeceklerse hazır yemek yapan yerler fast food, börekçiler, pizzacılar gibi.

Bu yazıda sizlerle bir kaç tane kolay ve evde sizin hayatınızı kolaylaştıracak daha fazla meyve ve sebze tüketmenizi sağlamanıza yarayacak önerilerde bulunmayı düşünüyorum.

Yapılan araştırmalarda bol sebze ve meyve tüketen insanların kronik hastalıklarla karşılaşma riski diğerlerine göre daha az. Buna rağmen Türkiye gibi bol sebze ve meyvenin en tazesinin üretildiği bir ülkede hala insanlar yeterince sebze ve meyve tüketmiyor. Üstelik bol sebze ve meyve tüketen insanlar diğerlerine göre daha sağlıklı bir kiloda kalıyorlar.

Ilk önce şunu bilmek gerek buzlukta kalma süresi son kullanma zamanı geçmemiş ve buzlukta saklama koşullarına göre korunan meyvenin veya sebzenin dondurulmuş olmasının hiçbir sakıncası yoktur. Önemli olan içindeki besin değerlerinin kaybolmamış olmasıdır..

Meyvelerin ve sebzelerin renkleri farklı farklı mineraller ve vitaminler vardır. Onun için beslenirken bunların hepsinden azda olsa tüketmekte fayda vardır.

Dünya’da belirlenen en son ve sağlıklı beslenme şekli olan tabağınızın yarını sebze ve meyve ile doldurup geri kalanını protein ve karbonhidratta doldurma şeklidir.

Daha fazla sebze ve meyve yemek için ne yapılmalı;

• Yazın pazarlardan yada el alışkanlığı kiloyla alınan sebze ve meyveleri bazen hepsini kısa zamanda tüketemediğimiz için fazlasıyla meyveler olgunlaşır ve yemekler buzdolabında uzun sure kaldığı için bozulmaya başlar. Kısa sürede bitereceğimiz meyvelerin fazlalarını veya fazla olgunlaşmış olanlarını buzluğunuza koyup dondurabilirsiniz sonra bunları içeçeklerde (limona gibi) veya yoğurtlu dondurma yapımında kullanabilirsiniz

• Fazla yapılan yemekler yapılır yapılmaz bir kısmı yine buzluğa koyularak işe giderken ögle yemeyi yerine ısıtılarak yenilebilir.

• Yeni besinler ve yeni tarifler denemek. Özelliklede ülkemizde bir çok taze meyve olmasının yanında yeni yeni Türkiyede de üretilmeye başlanan avakado gibi Türk mutfağına yeni yeni girmeye başlayan bir sebzeyi deneyerek başlayabilirisiniz. Avakadoyu salatalara veya ögle arası sandaviç arasına doğranabilir hem faydalarından yararlanırsınız hemde yeni bir yiyecekle tanışmış olursunuz.

• Eğer çocuklarınızın yeterince meyve tüketmelerini sağlayamıyorsanız. Özelliklede yaz günlerinde çocuklarınızla birlikte meyveli kahvaltı veya yoğurtlu dondurmalar veya içeçekler ( limonata gibi) hazırlayabilirsiniz.

Kahvaltı içeçeği tarifi:

• 1 küçük kase çilek
• 1 su bardağı yogurt
• 1 çay bardağı sade yulaf ezmesi
• 1 tatlı kaşıgı bal
• 1 avuç fındık veya 2-3 ceviz
• 1 çorba kaşığı kakao.

Mikserde çekilir ve bardağa koyulup servis yapılır. Kıvamını isteğinize göre içine su koyarak değiştirebilirsiniz.

Hem besleyici hemde çocuklarınız ve sizin için tadına doyamacağınız kahvaltı seçeneyi olacaktır.

Özellikle çilek meysimi olan şu günlerde mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Fazla aldığınız çilekleri buzluğa koyarak dondurabilir ve kullanacağınız zaman alabilirsiniz.

Öğle ve akşam içeçekleri için bana ulaşabilirsiniz.

www.filizkaraoglu.com

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?