Liste yaparak zayıflanılır mı?

 

Kilo vermek ve kilo vermek, son günlerde herkesin istediği kilo vermek. Yaz geliyor malum, Ramazan dolayısıyla oruç tutan da tutmayan da az da olsa zaten kilo verir. Gerçekten daha fazla ne yapabilirim diye düşünüp duruyorum. Size daha fazla nasıl yardımcı olabilirim? Aklıma gelen her fikri kağıda dökmeye çalışıyorum, umarım siz de bunların faydasını görüyorsunuzdur.

Tamam, kabul ediyorum çok düşük kalorili yaşamak bir süre için hızlı kilo vermeyi sağlayacaktır. Peki daha sonra düşük kalorili ve istemeyerek yediğiniz bu yiyecekler ne kadar bir süre için çözüm sağlayacaktır?

Bir diyetisyen olarak, size önerdiklerimi hayatınıza geçirebildiğiniz takdirde yolun büyük bir kısmını zaten halletmiş olacaksınız.

Problemi belirle

Herkesin hayatı ve hayatında karşılaştığı zorluklar, bunlarla baş etmesi ve kazandığı alışkanlıklar farklıdır. Bu nedenle önce sorunu belirlemek doğru olacaktır. Son günlerde kilo mu almaya başladınız, neden? Bunun nedenleri belki de şunlardır:

 

  • Gereğinden fazla tatlı içecekler tüketmek
  • Çok fazla paketlenmiş hazır gıda tüketmek
  • Yemek yediğiniz porsiyonların çok büyük olması (her zaman söylediğim gibi bu porsiyonlar kime göre hazırlanmış, kimler bu yemekleri yiyor, boyunuz kaç, kilonuz ne kadar… )
  • Öğün atlamak
  • Çok fazla miktarda yüksek kalorili aburcubur tüketmek
  • Bilgisayar veya televizyon karşısında yemek
  • Duygusal değişiklikler sizi yemek yemeye mi yönlendiriyor
  • Alkol?

 

Değişiklik yap

Problemi belirlemek güzel bir başlangıçtır. Şimdi bunları nasıl değiştirebiliriz bir bakalım. Önce alışkanlıkları belirlemekle işe başlayabiliriz. Sonra bunları nasıl değiştirebileceğimiz konusunda küçük küçük notlar almak gerek. Mesela öğlen veya akşam yemeklerindeki porsiyonlar çok mu büyük, bu miktarları azaltmaya başlayarak işe başlanabilir. Ya da arada yediğiniz aburcuburlardan yüksek kalorili olanları keserek. Ama en önemlisi başlamak gerek. Yavaş ama emin adımlarla.

Takip et

Hayatta kimse herşeyi aynı anda kontrol edemez. Özellikle de yemek konusunda herşeye hakim olmak çok zor. Yazmak, liste yapmak, telefona not almak, hatırlatmalar belki de teknolojinin uygulamaya geçireceğimiz en güzel kazançları. Yapılan araştırmalar yediklerini yazarak not alan insanların daha kısa sürede kilo verdiklerini göstermiştir. Böylece duygusal değişikler karşısındaki yeme alışkanlıklarındaki farklılıkları da ölçme şansı olmuştur.

Hepsini birleştir

Gerçekten kilo vermek istiyorsak önce kaç kilo vermemiz gerektiğini belirlemeliyiz. Ama birden bire çok fazla kilolar değil de, normal şartlarda varabileceğiniz hedefler koyarak. Unutmayın, haftada belirlenen sağlıklı kilo verme 300 gram ile 1 kilo arasında değişmektedir. Fiziksel aktivite yani egzersiz hem mutlu olmayı sağlayan hormonları salgılamaya yardımcı olur, hem de kilo vermeye yardımcı olacaktır.

 

Daha fazla bilgi için bana ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?