Okul Yemekleri ve Çocukların Seçimleri

Okul yemekleri şekli ne kadar sağlıklı?

Okullar yemekhane yemeklerine kadar bütçe ayırıyor.

Peki besinleri en ucuza mal etmeye çalışırken çocuklarınız sağlıklı beslenebiliyor mu ve yemek seçimlerini doğru yapabiliyor mu?

Sizde çocuklarınızın okulların yemekhane ve kantinlerini ziyaret ederek nelerin satıldığı ve piştiğine dair bilgilenmiş olursunuz.

Böylece hem okulda çocuğunuza tehlike teşkil edebilecek yiyecekleri ve yemekhane yemeklerini denetlemiş olursunuz.

Günümüzde maalesef okul yemeklerinden kaynaklanan nedenlerle bir çok çocuğumuz obez olmakta.

Bu yüzden okullarınıza yemekhane yemeklerini ve kantinlerini denetlemesi için mutlaka bir diyetisyene ihtiyacınız olduğunu belirtin.

Çocuğunuza ve diğer çocuklara sağlıklı seçimlerim neler olabileceğini anlatabilirsiniz.

Neler yapılabilir?

  • Çocuğunuzun okulda neler yediğini ve bunların onun beslenmesi için ne kadar gerekli olduğunu öğrenin
  • Her ay aylık beslenme programına bakın ve bunların gerçekten dengeli beslenme için uygun olup olmadığını olup araştırın.
  • Okulda yemeği hazırlayan görevlilere yapacağınız gönüllü ziyaretlerle yardımcı olabilirsiniz.
  • Çocuklarınıza diğer ailelerle birlikte olup ara öğünlerde daha sağlıklı besinler hazırlanmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • okullarınıza her gün yüzlerce çocuğa ve öğretmene yemek çıkardığı için menülerin yapılması ve hijyen kurallarına uyup uymadıklarını konusunda bilgilenmek için diyetisyene ihtiyacı olduklarını belirtin.

En önemlisi çocuğunuzun yeterli miktarda fiziksel olarak aktif olup olmadığına, aktif değilse nasıl aktif olabileceğine şimdiden dikkat ederseniz ileride oluşabilecek obezitenin önüne şimdiden geçebilirsiniz.

Eğer ihtiyaç duyarsanız benim gibi diyetisyenlerden okulda çocukları ve ailelerini beslenme konusunda bilinçlendirmek için yardım alabilirsiniz.

 

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?