GÖZ SAĞLIĞI

GÖZÜN İÇİN BESLEN

Her organın olduğu gibi gözlerinde yaşlanmanın önüne geçebilmek, zamanla oluşabilecek dejenerasyona sebep olan engelleri ortadan kaldırmak ve görme alanın bozulmaması, katarak oluşumun önüne geçmek için gözlerimiz gerekli bazı vitamin, mineral ve antioksidanlara ihtiyaç duyar.

1-KOYU YEŞİLLER

Koyu yeşil sebzeler içinde lutein ve zeaxanthin vardır. Ama bunları absorbe edebilmek içinde VitA, Beta- carotene ve bitkisel yağa ihtiyaç duyar (zeytinyağı gibi).

Karalahana, ıspanak, brokoli, bezelye, kivi gibi yeşil sebzeler birazcık içine zeytinyağı eklersek  hem lutein ve zeaxathhin absorbe yani vücuda yararlı hale gelmesini kolaylaştırırken hem de göz sağlığını korumuş oluruz.

2- BETA- CAROTENE

Sebzelerde turuncu renk veren beta- carotene vücudumuz tarafından Vit A’ya dönüştürülür böylece göz kuruluğuna ve gece körlünün oluşmasına engel olunabilir. 

Turuncu renkli sebzeler havuç, bal kabağı, tatlı patates ve ayrıca koyu yeşil yapraklar içinde de az da olsa vardır.

3- VİT C

Taze meyveler özelikle turuncu renli asidik meyveler portakal, mandalina, limon gibi. Ayrıca çilek ve biber gibi sebzeler bolca Vit C içerir.

4- Omega 3

Sağlıklı yağlar bazı besinlerin vücuda yararlı hale gelmesine yardım edebildiği gibi ayrıca sağlık yağlar (zeytinyağı, avakado yağı,..)tek başına da göz sağlığını korumak için yararlıdır.

Somon çok iyi bir omega 3 kaynağıdır Ama bir çok balık çeşiti de omega 3 içerir. Haftada 2 kere balık yemek (fırınlanmış veya ızgara) da omega 3 açısından zengin beslenmeyi sağlar. 

Kuruyemişler özeliklede kavrulmamış olanlar ceviz de omega 3 açısından zengin olduğu gibi Vit E tarafından da zengindir.

Ayrıca bazı tohumlar da omega 3 den zengindir mesela chia tohumu ve keten tohumu gibi.

https://www.eatright.org/health/wellness/preventing-illness/5-top-foods-for-eye-health websitesinden yararlanılmıştır.

 

 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?