glutensiz beslen

Glutensiz beslenme de çekilen zorlukları aşma!

Glutensiz beslenme, çölyak hastalığı veya gluten hassasiyeti olan kişilerin uygulaması gereken bir diyet yani beslenme şeklidir.

 Glutensiz beslenirken çekilen zorluklar nelerdir?

 1. Yiyecek seçenekleri sınırlıdır: Gluten içeren yiyecekler, özellikle de ekmek, makarna, bulgur gibi temel gıdalar, birçok gıda maddesi olduğu için beslenme de çok fazla sınırlama ve hatta yenilen yemeklerden doymamaya kadar zorluk çekilebilir. bileşenidir. Bu nedenle, alışveriş yaparken veya yemek yemek için dışarı çıktığınızda daha fazla yenilecek yiyecekleri planlama yapmak zorunda kalınır. 
 2. Fiyat farkı: Glutensiz yiyecekler, glutenden arındırılmış oldukları için diğer yiyeceklere göre daha pahalı olabilir. Çünkü glutenli yiyecek üreten fabrikalar ve yiyecek üreticilerine çoğu glutensiz besin aynı mutfak da üretemez.
 3. Tat ve lezzet farkı: Birçok insan, glutensiz yiyeceklerin tadının ve lezzetinin glutenli yiyeceklere göre çok daha az ve yabancı bir tat olarak algıladıkları için yiyeceklerde alınan haz da azalma olur. 
 4. Sosyal etkileşimlerde zorluklar: Dışarıda yemek yemek veya arkadaşlarla evde buluşmalar  gibi sosyal etkileşimlerde, glutensiz beslenenlerin yiyecek seçeneklerini nerdeyse olmayışı bu glutensiz insanlar için Yanlızlık ve tek kalma gibi sorunlara yol açarken her gittikleri yere yemek taşımak zorunda kalırlar yoksa aç kalabilirler.
 5. Psikolojik etkiler: Glutensiz beslenme gerektiren sağlık koşulları olan kişiler, bazen normal bir yaşam sürdürmek için sürekli bir farklı bir beslenme şekli ve  ve tedavi rejimi takip etmek zorunda kalırlar. Bu da uzun zamanda insanlar için yorucu olabilir. Bazen bu sorunlar depresyon, kaygı bozukluğuna yol açabilir. 

Peki bu sorunları aşmak için neler yapmalıyız?

 1. Yiyecek seçeneklerini genişletmek: Glutensiz yiyecek seçeneklerinin çeşitliliği giderek artıyor. Sağlıklı, doğal ve glutensiz gıdalar tüketmek için pazarlara gitmek ve glutensiz yiyecekler sunan mağazalardan alışveriş yapılabilir. 
 2. Eğitim: Glutensiz yiyecekler hakkında bilgili olmak  yemek seçeneklerini genişletmenizde yardımcı olabilir. Yiyecek etiketlerindeki bilgileri okumayı öğrenmek, doğru besinleri seçmeye yardım eder.
 3. Yemek yapmayı öğrenmek: Glutensiz yemek tarifleri araştırmak ve hazırlamak, yiyeceklerinizin tadını ve lezzetini artırabilir. Ayrıca, kendi yemeklerinizi yapmak, daha kontrollü bir diyet yapmaya yardımcı olabilir.
 4. Çevren eğitmek: Glutensiz beslenme gerektiren sağlık koşullarınız hakkında arkadaşlarınız ve ailenizle açık ve net konuşmak, sosyal etkileşimlerinizde size yardımcı olabilir. Böylece özel taleplerinizi karşılamak için hazırlıklı olabilirler.
 5. Diyetisyen ve Psikolojik destek almak  : Glutensiz beslenmek için yemek tariflerinden yiyeceklere kadar bir diyetisyenden yardım alarak alınması gereken günlük besin değerleri ve dengeleme konusunda kendinizi eğite bilirsiniz. Duygusal ve psikolojik desteğe ihtiyaç da olabilir.  
 6. Unutmayın, herkesi bir dünya kadar farklıdır ve kendine özgüdür. Glutensiz beslenme deneyimi farklıdır ve bazı zorluklar aşılması başka birine göre daha zor ve kolay olabilir..

 

Şimdiden afiyet bal şeker olsun daha fazla glutensiz beslenme ile bilgi almak için lütfen bana yazın.

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?