Mucize Diyet Yok! Dengeli Beslenmek Var :)

Dünya’da milyonlarca insan zayıflamak için en kolay yolu aramakta ve bazen bu diyetler ve ürünler yüzünden sağlıklarından olmaktadır.

Bu yolla sizi kandırmaya çalışan insanlardan ve şirketlerden,

Uzak durun!

Nasıl aldığımız kiloları bir kaç günde ve haftada almadıysak vermemiz de yine aynı şekilde zamanla ve dengeli beslenerek olacaktır.

Lütfen sosyal medyada gördüğünüz mucizevi gibi gösterilen bitkiler, haplar gibi sadece kar amacı güden ürünlere güvenmeyin.

Eğer gördüğünüz ürünler inanılamayacak kadar çok iyiyse 2 kere daha düşünün ve gerçekliğini sorgulayın.

Kesinlikle ama kesinlikle kilo verdiren ve yağ yaktıran mucizeyi ilaçlar veya diyet listeleri diye birşey yok.

 

Hızlı kilo verme

Zaman içinde dengeli beslenerek verilen kilo kalıcı olur. . Sağlıklı kilo verme haftada 250 gramla 500 gram arasında değişir. Eğer haftada bundan daha fazla kilo veriyorsanız kısa sürede ya vücudunuzda su azalıyordur, ya kas yada kemikten bile kilo kaybediyor olabilirsiniz. Bu da sizin sağlığınızı yakın zamanda etkileyecektir. Ayrıca kısa sürede verilen kilolar yine çok kısa sürede geri alınır.

 

Kaliteli beslenme ve limitler

 Bazı diet listeleri bazı yiyecekleri limitsiz yaparken bazılarını tamamiyle yasaklar. Böyle diyetlerden uzak durum multivitamin bile alsanız vücudun her türlü besin gurubuna ihtiyacı vardır. Uzun zaman yapılan bunun gibi diyetlerle ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

 

Bazı gıdaların birleştirilmesi

Kanıtlanmış hiçbir diyet yoktur ki günün belli saatlerinde belli yiyecek karıştırılarak vücutta kilo kaybına yol açsın. Yada herhangi yemek çeşiti (yanlış bir karışım bile olsa) hemen bağırsaklarda toksinlerden arınmasına hemen yol açsın.

 

Çok yasaklı diyet listeleri 

Hızlı hayat tempomsu içinde çok yasaklı diyet listeleri ile hayatı cehenneme çevirmeye gerek yok. Böyle çok yasaklı beslenme şekilleri ile insanlar sağlıklı beslenmeden sıkılıp daha kötü beslenme şekillerine yöneliyor. Diyetisyene gittiğinizde ve elinize bir liste tutuşturulduğunda önce gerçekten hayatınız boyunca bu şekilde beslenip beslenemeyeceğinizi sorun kendinize. Cevabınız evetse devam edin hayırsa o zaman o beslenme şekli (liste) size göre değildir.

 Ağır sporlar gerekli değil

 Zayıflamak diyince hemen aklınıza ağır sporlar gelmesin.

Önemli olan hayat şeklinizi aktif hale getirmek yani merdiven çıkmak asansör kullanmak yerine, alışverişe yürüyerek gitmek gibi. Haftanın en az 3-4 günü 30-60 dakika sevdiğiniz bir kişiyle elle yürümekte güzel bir aktivite olabilir. Hem sizin hemde sevdiğiniz kişiye olan yakınlığınızı artıracak hemde daha sağlıklı olursunuz.

Eğer gerçekten kilonuzu kontrol altına almak istiyorsanız daha çok kas yapmaya ve yağ oranınızı azalmaya çalışın. Bunu da daha akıllı beslenerek ve hareket ederek sağlayabilirsiniz.

Eğer yardıma ihtiyacınız olursa ben burdayım.

Sağlıklı ve güneşli günler.

 

 

 

 

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?