Çocukların Günlük Su İhtiyaçları?

Çocukların ne kadar suya ihtiyacı var?

Su, hayati önemi taşıyan vücudun önemli ihtiyacıdır.

İnsanlar 6 hafta yemek yemeden yaşayabilirler ama su içmeden 1 hafta bile yaşamayanlar. Çünkü yaklaşık %60 su.

Vücuttaki su miktarı yaşlandıkça azalmaya başlar. Suyun bu kadar hayati önem taşımasının nedenlerinden biri bu azalan suyu yerine koymak gerek.

Vücut ısısını yaklaşık 36 derecede tutmak ister suda bu sıcaklığı tutmaya yardımcı olur. Su olmadan besinler vucuda maalesef besleyemez ve oksijen taşıyamaz. Su damarlardaki kanın hacminin sabit kalmasını da sağlar. Böylece eklemlerdeki, gözdeki, burnunun ve gözlerdeki sıvının korunmasında yardımcı olur.

Çocuklar?

Çocukların ne kadar suya ihtiyaç duyarın cevabı ise, çocukların yaşlarına, cinsiyetlerine ve yaptıkları aktivitelere göre değişir.

Ayrıca hava sıcaklığı, havanın nemi, kuruluğu gibi etkenlerde günlük su ihtiyacını değiştiren faktörler arasındadır.

Aşağıdaki datada göreceğiniz üzere belirtilen yaş, cinsiyet orantılı su miktarları çocukların toplamada alması gereken bütün su miktarının toplamını karşılar. Yani meyse suları, sebzelerle alınan sular, saf su gibi…

Sebzeler ve meyveler, katı yiyeceklere oranla çok daha fazla su içerir. Sebzeler ve meyveler hem su ihtiyacını karşılarken hemde günlük alınması gereken mineral, vitamin, lif ve kalori gibi vücudun besin ihtiyaçlarına da yardımcı olur.

Aşağıdaki  data Institute of Medicine of the National Academies tarafından Dietary Reference Intakes (DRIs) Tables. Recommended Daily Allowance and Adequate Intake Values: Total Water and Macronutrients hazırlanmıştır. 
 
Yaş Cinsiyet Toplam Su Miktarı  (Litre/Gün)
4 – 8 yaş Kızla ve Erkekler 1.6
9 to 13 years Kızlar 2.1
Erkekler 2.4
14 to 18 years Kızlar 2.4
Erkekler 3.2

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?