Çocuklardaki Obezitenin Nedeni Genetik midir?

 

Aile bireylerinin birinin veya ikisinin obez olması çocuklarında obez olmasında etkisi var mıdır? Aşağıda en son yapılan aile bireylerinin birinin veya ikisinin obez olaması çocuklarında obez olmasında etkisi var mıdır? Aşağıda en son yapılan araştırmalardaki aile ve çocuk obezitelerinin yüzdelik oranları görmektesinizdir.

  • Yalnızca aile bireylerinden birinin obez olması çocuğunuzun  obez olma oranını %50 artırır.
  • Aile bireylerinin her ikisininde normal kiloda olması çocuğunun obez olma oranı sadece %10 kalmıştır.
  • Bizim toplumlarda genellikle besin hazırlanması ve beslenme disiplini annenin kontrolünde olduğundan, annenin obez olması çocukların obez olma ihtimali %60-70’e kadar çıkıyor.

Yaşam tarzı değişikliğini eminim sizde benim kadar çok duymuşsunuzdur.

Sizce gerçektende yaşam tarzı veya yeme şekli çocukları bile etkileyebilir mi? Bu sorunun cevabına bir bakalım.

Yapılan araştırmalarda kilolu veya obez ailelerin çoçukları obezite genini taşımasa bile ailenin beslenme şekli ve yaşam tarzı yüzünden obeze olma şansları diğer obeze olmayan ailelere oranla çok daha yüksek.

Obez veya kilolu ailelere düşen en büyük rol farkındalıklarını artırmak ve küçük adımlarla beslenme şekillerini ve yaşam tarzlarında değişiklikler yapmak ile başlar.

Nasıl mı?

  • Çocuğunuzu özgür bırakarak. Aile olarak göreviniz çocuğunuzun yeterli beslendiği olmasıdır, polis gibi her yediğine ceza kesmek veya engelemek değil. Sürekli çocuğunuzun yemek yemesini engellerseniz çocuğuzun duygusal olarak yemeye karşı zaafı oluşmasını daha fazla yemek yemesini sağlamış olursun. Unutmayın yasaklı şeyler her zaman daha tatlıdır. Burda önemli sürekli çocuğun yeme seçimlerinin yanlış olduğunu söylemek çocuğun kendine olan güvenini yitirmesine ve yeme bozukluklarının oluşmasına neden olur . Bunun yerine aile yemeklerinde ailenize yemek servis ederken çocuğunuzada hangi yemekten yemeye başlayacağını ve miktarını sormak ile başlar.
  •  Örnek Olmak (rol model). Aile ferdi olarak en büyük göreviniz çocuğunuzu beslemektir. Özelliklede Türk toplumunda bu çok önemlidir. Çocuklar her zaman etraflarında gördükleri büyükleri örnek alırlar. Eğer siz TV karşısında aburcubur yerseniz onlarda aynını yaparlar. Kısacası sizin yaşam tarzınızı çocuklarınız tıpa tıp taklit eder. Kendi negative ve pozitif davranışlarınızı bir kenara not alırsanız. Ve değiştirilmesi gerektiğini düşündüklerinizi küçük adımlarla değiştirmeye çalışırsanız çocuklarınızda aynı zamanda sizinle birlikte değişecektir.
  • Aile olarak fiziksel aktiviteler yapmak. Evet biliyorum hemde çok iyi biliyorum büyük şehirde büyüyen biri olarak fiziksel aktiviteler yapmanın özelliklede büyük şehirlerde ne kadar zor olduğunu iyi biliyorum. Ama heryerde bile aktif olabilirsiniz illaki spor salonu üyeliği gerekmez. Günlük yaptığınız bütün yürüme etkinliklerini  sporlaştırabilirsiniz. Eminim aparmanda oturuyorsunuz yada etrafınızda bir sürü apartmanlar vardır. İşe giderken merdivenleri kullanmak güzel bir metabolizma çalıştırma yöntemidir veya AVM’de gerçekten gerekli olmayan bir sürü eşya alıp oralarda karnımızı doyuracağımıza soğuk bile olsa çocuğuzla yapacağınız sahilde veya parklarda yürümek en güzel fiziksel aktivite olacaktır. Hem böylece ailece güzel ve kaliteli bir zaman geçirip hemde çocuğunuza en güzel örnek olursunuz. Çocuklarınızda aynı şeyleri kendi çocukları ile yapar.
  • Her zaman sağlıklı ve formda görünmenin önemli olduğunun altını çizin zayıf ve sıfır beden olmanın değil. Çocuğununuzla konuşurken her zaman neyi nasıl söylediğinize ve kelimelerinize dikkat edin. Aktif ve sağlıklı olmanın önemini dile getirirseniz zayıf olmak yerine çocuğunuzda böyle düşünecektir. Çocuğunuz sağlıklı görünmenin sıfır beden olmaktan daha önemli olduğunu benimseyecektir gelecekte kendisi ile barışık kendine güveni tam bir birey olmasını yardım eder.
  • Evin içinde diyette olduğunuzu veya rejim yaptığınızı söylemeyin. Sürekli diyet yaptığınızı söylemek çocuğunuzun sizin kendi vücudunuzdan memnun olmadığı mesajını almasına neden olur ve oda kendi vücuduyla problem yaşar. Onun yerine sağlıklı olmanın ne kadar güzel olduğu söylemeniz ve görünüşüne iltifat etmeniz çocuğunuz daha çok sağlıklı beslenmeye teşfik eder.
  • Gerçekci olmak. Hemen herşeyi birdenbire değistirmek çok kolay olmaz sadece %20 lik değişiklikle başlayıp %80 de yavaş yavaş taşlar yerine oturdukça değiştirmek her zaman yapıcı, kalıcı ve bizi fazla zorlayamayan bir yol olur. Hayat tarzı ve sağlıklı seçimler yapmaya çalışmak kalıcı ve herşeyi birden bire değiştirmenin önüne geçmemeli. Çocuğunuzun ve sizin bir genetic yapısı var ve buna uygun beslenme şekilleri ve sağlıklı bir yol izlemek en doğru yol olacaktır.

 

 

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?