lif ve karbonhidrat çocuklar için gerekli mi?

Son yıllarda yapılan diyet listelerinde maalesef hayatımızdan karbonhidrat ve yağı çıkarma şeklindedir. Peki düşük karbonhidrat gerçekten çocuğumuz için iyi bir beslenme şeklimidir?

Hiç karbonhidrat yerine daha az karbonhidrat tüketmek çocuğunuzun büyümesinde ve organ gelişiminde önemlidir. Beslenmedeki tüm karbonhidratları kaldırmak doğru değildir.

Beynin aktif olarak çalışabilmesi ve kasların gelişip  büyümesi için yakıt olarak karbonhidratlara yani tahıllara, süte, patatese, bezelyeye, meyvelere ve makarna gibi içinde karbonhidrat türü olan tüm besin guruplarına ihtiyaç duyar.

İyi bir Karbonhidrat Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Tüm tükettiğimiz karbonhidratlar vücuda kalori (enerji) sağlar ama en iyi karbonhidrat içeren besinler içinde vitamin, mineral ve lif  içerir. Besleyici karbonhidratlar örnekleri tam tahıllı ekmek, makarna ve tahıl, kahverengi pirinç, patates, meyve, bezelye ve fasulye sayılabilir.

Vücuda önemli ölçüde enerji ve şeker sağlayan besinler insan vücudu beslemez. Bunlar tatlılar, gazlı içeçekler, kekler, kurabiyeler vücuda yoğun miktarda şeker alımını sağlayıp fazla miktarda enerji alımını sağlayıp ilerde kilo alımına neden olur.

Süt ve sütte bulunan laktoz denilen karbonhidrat doğal olarak oluşan bir form ile sağlıklı bir içecektir. Kilo almamak için az yağlı veya yağsız süt yerine günlük süt tüketmek çocuk beslenmesine daha uygundur.

Gluten İntoleransı

Glutensiz beslenme herkes için uygun değildir ama gluten intoleransı veya çölyak hastalığı olan çocuklar için, gluten içeren tüm besinlerden uzak durulmalıdır. Gluten buğday, çavdar ve arpada bulunur.

Günlük Lif İhtiyacına Nasıl Ulaşılır?

Başta beyaz ekmek, erişte ve beyaz pirinç karbonhidrat kaynaklarıdır ama çok düşük lif içerir. Onların yerine kepekli yada tam tahıllar  tahıllar seçilmesi sizin ve aileniz için daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Aslında tam tahıllılar, kahverengi ( kabuğu alınmamış) pirinçleri lezzet bakımından daha zengindir.

Rafine ( kabugu alınmış)  tahıllar yerine kepekli tahıllar, meyve suyu  yerine meyve  tüm meyveler, ve lifli sebzeleri tüketirsek günlük alınması gereken lif miktarına kolayca ulaşılır.

Günlük alınması gereken lif miktarları;

  • Çocuklar için 1-3 yaş arası kadar: 19 gram günlük lif miktarı
  • Çocuklar için  4-8 yaş arası : 24 gram günlük lif miktarı
  • Kadınlar için 9 -18 yaş arası: 26 gram günlük lif miktarı
  • Erkekler için 9 13 yaş aras: 31 gram günlük  lif miktarı
  • Erkekler için 14-18 yaş arası: 38 gram günlük lif miktarı

 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?