Çayın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çayın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Dünyanın heryerinde çayın faydalarından bahsetmek mümkündür.

Büyük süpermarketlerden küçük yerleşim yerlerine ülkemizde heryerde çeşitli çayları mümkündür.  Tabiki en muhteşemi de siyah çay her yemekten sonra veya kahvaltıda içilir. Ama siyah çayın içimi ve en fayda sağlanacağı zaman yemeklerle birlikte değil atıştırmalıklarla brlikte tüketilmesidir. Ancak o zaman protein alımını fazlalaştırıp demir eminimini artırılabilinir.

Çay ve Kalp Sağlığı. Çayının kalp sağlığına en büyük faydasının içerdiği antioksidanlar olduğu kanıtlanmıştır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar American Diet Association (ADA) tarafından siyah çayın kalp krizi olma oranını düşürdüğü yeşil çayın tüm kolesterolu, LDL ve triglycerides düşürdüğü ve HDL yükseltiği kanıtlanmıştır.

 Çay Kansere Karşı Korur mu? Çayın kansere karşı koruyup korumadığı kanıtlanmamıştır ama çayın içindeki polyphenol ve özeliklede catechins kansere karşı koruma sağlar. Ama araştırmalar gösteriyor ki çayın kansere karşı koruması için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır. Tabi bu yazdıklarımız çernobilden etkilenmeyen siyah çay için geçerlidir.

Çay Dişler İçin İyimidir? 2010 yılında Japonyada yapılan araştırmalarda günde sadece 1 bardak olsa içilmesi dişlerin uzun zamanda kaybedilmesini engeller. Çünkü yeşil çay dişlerin üzerindeki PH seviyesini düşürerek dişlerin çürümesini engeller. Sudaki floride ve yeşil çayın içindeki anticarigenic doğal olarak dişlerin bakterilere karşı korunmasını sağlar.

 Çayla Zayıflanılır Mı? Yapılan araştırmalarda kilo verilişi çayı içindeki epigallocatechin gallate ve polyphenols ve cafesini ekstraları ile meydana gelebilir. Ama bu miktarlar sadece çayı içerek alınacak miktarlar olamayabilir.

 Çayda Kafein Varmıdır? Çaydaki kafein oranı çayın çeşidine  göre değişir. Ama siyah çayda yeşil çaya oranla daha fazla kafein vardır. Ama kahveye oranla nerdeyse yarı yarıya kafein içerir.

 

 

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?