Bitkisel Yağlara Bakış Röpörtaj

 

Bitkisel yağlara bakış,

Yağlar konusuna girmeden önce dünyada birçok etnik gurubun, birçok iklim koşullarının, bir çok bitki, meyve ve sebze çeşidinin yanı sıra birçok beslenme şekli ve bunlara uyumlu insanların genetik yapıları gelişmiştir.

İnsanlar yaşamları boyunca kendilerine en çok kalori (enerji ) veren yiyeceklere eğilim göstermişlerdir. Çünkü içgüdüsel olarak insanlar ne kadar fazla vücutlarında enerji depolarlarsa o kadar uzun sure bu enerjilerini kullanabilirler.

En çok kalori alabilecekleri yemeklerin başında tabiki yağlar gelir çünkü sadece 1 gram yağda 9 kcal vardır. Çok az yağ tüketerek bile çok fazla kalori (enerji) sağlayabilirler. Uzun sure bu depoladıkları enerjileri tüketebilirler.

Bu nedenle nereye giderseniz gidin oranın iklim koşullarına uyum sağlayan yağ elde edilecek bitkisel veya hayvansal ürünler vardır. Bunlar tereyağ, zeytinyağı, avakado yağı, hindistan cevizi yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, sebze yağları ve kanola yağı, susam yağı, fındık veya ceviz yağı gibi.

Yağların kalori olarak birbirinden hiçbir farkı yok hepsi 1 gramı 9 kcaldir. Yani yağın türü kalori miktarını değiştirmez. Hangi yağdan fazla tüketirseniz tüketin bu aldığınız enerjiyi yakamazsanız eğer kilo alırsınız.

Ama şunuda belirtmeliyim ki trans yağları yani margarini ( hidrojenle doygunlaşmış bitkisel yağ) vücut tarafından besin olarak görülmediği ilerde önüne geçilemeyen sağlık problemlerine neden olabilir.

Tereyağlara gelince bütün yağlar gibi sınırlı tüketildiği taktirde sağlıklıdır fazlası kalp ve kalp hastalıklarına, damar tıkanıklıklarına neden olabillir ve bilimsel olarak kanıtlanıştır.

Şimdi sizin sorularınıza gelince,

1-Avokado, Hindistan cevizi yağı gibi… Daha çok güzellik-bakım amacıyla kullanılıyor. Ama yemeklik olarak da kullanılabiliyor. Bu yağlar Hakkı’nda ne söylemek istersiniz?

Ben kesinlikle değişik tadlara açık olan insanlar için tavsiye ederim ama önce meyveleri ve sebzeleri deneyerek bu yağlara başlamalarını tavsiye ederim. Hindistan cevizi yağını yemekler için ama avakado yağını salatalarda tavsiye ederim.

Amerikada yaşadığım sürede çok çeşitli ve fırınlanmış ve ekmek ve cips çeşitleri olduğu için bolca guatamola sosu tüketiyordum ama Türkiye’de avakadoyu kahvaltıda peynir , zeytin ve yumurta ile tüketiyorum. Özelliklede tuzsuz olarak zeytin ile birlikte inanılmaz bir ikili oluyor.

Hindistan cevizi yağına gelince, kahvaltılarda yada tatlılarda kesinlikle kullanılabilir. Hem o müthiş tadı, kokusu ve aroması direk tatlılara karışır inanılmaz bir tatlı oluşturur.

Güzellik ürünlerine gelince bu yağların (özelliklede hindistan cevizi ve avakado yağı) karışımı ile birlikti yapılan maskeler ve bakım ürünleri doğru cild üzerine uygulanırsa faydalı olabilir. Her cilt, saç ve vücut yapısına uygun olmayabilir.

2-Alternatif yağların ürün bazında sağlık üzerindeki faydaları nelerdir? Hangi yağın ne gibi artıları var?

Avakado yağı, A, C ve E vitaminlerinden zengin olduğu bağışıklık sitemini kuvvetlendirir ve cildi besler. Ben avakado kabuğunu çöpe atmak yerine yüzüme ve cildimin kuru yerlerine sürerek 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkıyorum. Satın alabileceğiniz en güzel nemlendiriciden çok daha besleyicidir.

Hindistan cevizi yağı, özelliklede bağışıklık sistemini geliştirip tansiyonun düşmesine ve laurik asit sayesinde hızlıca enerjiye dönüşür doymuş yağların aksine. Cildi nemlendirir ve korur özelliklede zeytinyağı ile birleştiğinde güneş sonrası ıslak vücuda uygulandığında hem güzel kokusu hemde inanılmaz sağlıklı bir nelendirme işlemi görür. Karbonatla karıştırıldığı taktirde dişleri temizler ve beyazlatır. Saçları nemlendirir.

Bunun gibi birçok bitkisel yağ ülkemizde üretilen bitkisel yağ vardır. Doğal üretildiği taktirde sağlık açısından faydalıdır. Bunlar fındık yağı, ceviz yağı gibi.

3-Alternatif yağlara Türkiye dışında kullanımı nasıl?

Yurt dışında özelliklede Amaerika’da bir çok etnik gurup olduğu için oldukça fazla olarak alternatif yağlar kullanılıyor. Özelliklede bilimsel araştırmalar arttıkça  bu her geçen gün artıyor.

Hint yemeklerinde hindistan cevizi sütü bir çok yemekte kullanılır. Yemeklere güzel bir tad verir. Eğer sizde değişik tadlara açıksanız mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Hindistan cevizi yağı yine tatlılarda ve aroma vermesi içinde Amerika’da sıkça kullanılır.

Avakadoya gelince Meksika yemeklerinde çok kullanılır ve çeşitli sosları ve salataları yapılır hatta Meksika usulü dürümlerin içinde oldukça kullanılır.

Amerika’da ise her ırktan insan olduğu için gideceğiniz etnik grubun restaurantta yemeklerine göre bitkisel yağ kullanımı değişecektir. Ama Amerika’da kızartmalar için sıkça kullanılan sebze ve kanola (vegetable ve canola) yağlarıdır.

4-Yağ kullanımına ilişkin neler önerirsiniz?

Bitkisel veya hayvansal yağların kalorileri aynıdır ve kontrollü tüketilmesi gerekir. Özelliklede bitkisel yağlar vücut nemlendirici olarak kullanılabilir. Değişik mineral ve vitaminler içerdiklerinden uygun kişilere uygun olan miktarda kullanılması hem beslenme hem güzellik ürünleri açısından faydalıdır.

5-Bu yağların kullanımı günlük beslenmede yeri ne olmalı?

Dünya büyüdükçe küçülmeye başlamıştır. Artık bir çok insan dünyanın her yerindeki ürünlere rahatça sahip olabilmektedir. Bunun için o ülkelerden gelen sağlıklı yağlarda bunlardan sadece bir kaçıdır. Bitkisel yağlar insan sağlığı açısında fayadalı ve besleyicidir.

Her şey olduğu gibi bu yağlarda bilinçli ve kontrollü tüketildiği takdirde birçok sağlıklı etkilerinden faydalanılabilir ve özellikle hem besin olarak hemde vücut için paketlenmiş ürünlerin yerine kullanılmak üzere çok faydalı

Ülkemizde ceviz, zeytin fındık yağı gibi yemeklerde ve güzellik ürünlerinde kullanılabilecek bir çok bitkisel yağda vardır.

6-Söz konusu yağların yemeklik olarak kullanımı sizce yaygınlaşabilir mi?

Çok kısa zamanda yapılan bitkisel yağlar hakkında yapılan bilimsel araştırmalarda internet aracılığı ile herkes rahatça ulaşabiliyor. Bununla birlikte bu yağla üretilen yemek videoları medya aracılığı ile paylaşılıyor. Büyük şehirlerde değişik ülkelerin yemekleri yaygınlaşmaya başlandı. Meksika, Asya ve birçok uluslararası lokantalarının sayıları oldukça arttı ve artmaya devam ediyor. Bununla birlikte o ülkelerde kullanılan yağlar marketlerde rahatça ulaşılmaya başlandı. Böyle bir oluşum yağların yemeklerde kullanılmasını yaygınlaştırıyor. 

Bence bu bitkisel yağların kullanılması yaygınlaşmalı ve yaygınlaşacağına da inanıyorum.

 

 

Yorumlar 3

 1. yüksel arat
  Haziran 27, 2016

  Teşekkürler filiz hanım
  bilgilendirici bir makale olmuş.

  1. Filiz Karaoglu
   Temmuz 10, 2016

   her zaman sorularınızı bekliyorum Yüksel Hanım.

 2. Filiz Karaoglu
  Şubat 11, 2017

  I am glad you like it.

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?