Bebeğininiz Besinlere Karşı Duyarlılığı Var mı?

Bazı bebekler bazı yiyeceklere karşı duyarlıdır, ama bunu nasıl anlayacağınızı biliyor musunuz? Bebeğininizde çıkan reaksiyonlar, deri döküntüsü, hırıltılı (solunumdan kaynaklanan sesler) , ishal ya da kusma gibi bebeğinizden gelen reaksiyonlarla anlayabilirsiniz.

Bebeğinizin bağışıklık ve sindirim sistemide bebeğiniz büyüdükçe gelişecektir böylece yiyeceklere karşı olan duyarlılığıda zamanla azalacaktır.

Peki bebeğinizin hangi besinlere karşı duyarlı olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

  • Bebeğiniz yediği her şeyi takip edin. Bebeğinizi beslerken tek gıda çeşidini yemesini deneyerek ve sonrasında onu gözlemleyerek hareket edin. Böylece hangi çeşit besine veya neye karşı duyarlı olduğunu rahatça anlarsınız.
  • Eğer bebeğininiz çok büyük reaksiyon göstermişse daha önce denediğiniz gıda karşı bir süre ara verin ve birkaç gün sonra tekrar deneyin eğer bebeğiniz çok büyük bir reaksiyon göstermezse tekrar tekrar deneyin.
  • Yiyecekleri karıştırmayın.
  • Yeni gıdalar ile bebeğinizi besleyin ve bir kaç gün ara bekleyin eğer bebeğinizde herhangi bir rahatsızlık oluşmamışsa ikinci yeni bir gıdaya geçin.

Herhangi bir gıda maddesinde sürekli ve önemli sorunlar çıkıyorsa lütfen doktorunuza veya diyetisyeninizle konuşun. Böylece bebeğinize diyetisyeniniz ile birlikte yeni bir beslenme şekli seçebilirsiniz.

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?