AVOKADO

AVOKADOYU NASIL BİLİRSİNİZ?

Amerikanın en iyi araştırma merkezlerinden WebMed’e göre Avokado Amerika’nın en popüler meyvelerinden biri.

Avokadonun faydalarına gelince,

 

AVOKADO MUZDAN DAHA ÇOK POTASYUM 

Beden hayat fonksiyonlarını devam ettirebilmesi  için potasyuma ihtiyaç duyar. Muzdan bile daha çok potasyum içeren avokado örneğin  kalp ritminin  düzenli çalışmasında yardımcı olur.

 

AVAKADO GÖZ SAĞLIĞINI KORUR 

Avokadonun içindeki lutein ve zeaxanthin göze zararlı olan ışık dalgalarını absorbe ederek göz sağlığının korunmasında yardımcı olur. daha çok antioksidan içeriği yüksek besinlerle beslenen insanlarda yaşa bağlı olarak gelişen göz kaslarının dejenerasyona uğramasını engeller. Avokadonun en faydalı kısmı olan en yeşil yeri de kabuğuna en yakın yerinde bulunur.

 

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Sadece yarım su bardağı avokadonun içinde bulunan lif miktarı günlük alınması gereken lif miktarının 1/4’ü karşılar. Avokadonun içindeki lif sayesinde daha çok hissederek daha az beslenmeyi sağlar. Ayrıca avokadonun içnde bulunan sağlıklı monosakkarit yağları sayesinde bel çevresindeki yağlanmanın önüne geçilmesini sağlar. Avokado sosu ile yapılan nohut salatasındaki lif miktarı ve protein miktarı ile birleşerek harika bir öğün sağlanabilir.

 

GÜN İÇİNDE İY HİSETMENİZİ SAĞLAR 

Sadece yarım su bardağı avokado ile 118 microgram alınan folate günlük alınması gereken folatenin 1/3’ünü sağlar. B vitami eksik olan insanlar depresyona da daha yakın olurlar bolca B vitamini içeren avokado rumuzu güzelleştiri. Dahası hamile kadınlarda doğumda oluşabilecek hasralıkların önüne geçilmesi içinde hamile annelerin folate takviyesi de almaları istenir.

 

AVOKADO GÜÇLENDİRİR

Avokadonun içinde bulunan B vitaminleri sayesinde;

B1 (thiamine), B2 (riboflavin) ve B3 (niacin) sayesinde vücudun enerji yapımına yardımcı olur.

Özellikle de niacin sayesinde vücutta oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçerek gelecekte oluşabilecek yüksek kolesterol ve triglycerides  seviyelerinin ayarlanmasında yardımcı olur.

 

KALP DOSTU AVOKADO 

vücudun her yeri kan damarları ile çevrili böylece beden, organlar bu kan damarları sayesinde beslenir ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Amerikan Kalp Sağlığı Merkezinin yaptığı araştırmaya göre avokadonun içinde bulunan doymamış yağlar sayesinde oluşabilecek kötü kolesterol önüne geçer.

 

AVOKADO BEYİN DOSTU 

 

Avokodunun içindeki E vitami sayesinde Alzheimer Hastalığına karşı koruma sağlamaya yardımcı olurken hafızanın gelişmesini sağlar. Ayrıca E vitami zamanla vücutta oluşan çevre kirliliğinden ve güneş ışığından kaynaklanan zararlı ışıklardan vücut hücrelerinin hasarlanmasını en aza indirmeye yardımcı olur.

 

GÜÇLÜ KEMİKLER  VE AVOKADO 

Günlük sadece yarım avokado yiyerek alınması gereken K vitaminin %15ni almış olursunuz. K vitamini de vücuttaki kemik  yoğunluğunun artmasına yardımcı olurken, kemik çatlamalarının önüne geçer. Avokadolu bu güzel menüye yumurta, balık gibi D vitaminden zengin yiyecekler de ekleyerek kemik yoğunluğunu artırabilirsiniz.

 

KAN ŞEKERİNİN DENGELENMESİNE YARDIMCI OLAN AVOKADO 

Harvard Ünversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre sebze ve meyve ağırlık beslenmek %20 oranında tip 2 diyabet riskinin önüne geçmesini sağlamakta yardımcı oluyor. Yapılan araştırma 20 yıl boyunca 200.000 denek üzerinde çalışılmıştır.

 

AVOKADO VE CİLT GÜZELLİĞİ 

Avokado yediğinizde bir parçası ile yapılan yüz maskesi ile bir çok antioksidanı vücuda almış olursunuz. Mesela Vit C ile cildin yenilenmesini sağladığı gibi, kırışıkların azalmasına da yardımcı olur. Vücudun iyileşmesine de yardımcı olan C vitamini güneşe karşı oluşabilecek yanık tedavilerinde de etkili olur.

 

Bunlar sadece avokadonun faydalarından bir kaçı eğer sizde daha fazla yararından da faydalanmak istiyorsanız avokadoyu çeşitlendirerek özellikle de soğuk sos olarak hayatınıza katmanın tam zamanı.

 

AVOKADO 

? özellikle  Meksika ?? mutfağında büyük bir yer kaplayan bir meyvedir.

Hemen hemen bütün yemeklerin yanına veya yemeklerden önce mısır ? cipsi ile servis edilebilir veya sos olarak kullanılır.

?%30’u sağlıklı yağlardan oluştuğu için  kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

?A, K VE C VE bir çok B vitami ve folate, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Bedenin beslenirken mutlu olma kaynağıdır.

?güzel yağ içeriğine rağmen aynı zaten lifden de zengindir.

 

GUACAMOLE ? SOSU

Çeyrek kuru soğan ?

1-2 diş sarımsak

1 avokado

1 tutam taze kişniş

Zeytinyağı bir ili çorba kaşığı

Limon suyu

 

Daha fazla bilgi için ve sorularınız için her zaman filizkaraoglu.com veya @bugunneyiyorum adresinden sorularınızı sorabilirsiniz.

Avokado ile daha sağlıklı ve daha güzel günlere.

 

 

 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?