FMF ve Çocukluk

FMF Anıları Bölüm 1

3-5 yaş arası

FMF /Akdeniz Ateşi teşhisi koyulana kadar bir süre ailemle sık sık Hacettepe Universitesi başta olmak üzere sık sık doktor ziyaretlerimiz oldu. 

FMF/ Akdeniz ateşi ile yavaş yavaş ağrılarla tanışmaya başlamıştım.

Belkide Akdeniz Ateşi ile daha doğar doğmaz tanışmıştım ama kimsenin haberi olmamıştı.

FMF / Akdeniz Ateşi ataklarım başlar, canım acıyor, her gün farklı bir yerim ağrıyor hastane de o bölüm senin bu bölüm benim doktor ziyaretleri.  Teşhis maalesef koyulamadı hala..ben denek olarak çocuk doktorlarının uygun gördüğü ilaçları kullanmaya başladım.  Karın ağrıları, göğüs ağrıları, ishal, kusma, sırt, kalp, çok şiddetli gaz ağrıları ve ateş ateş…

Akdeniz ateşi ben öldürüyordu resmen .. Her hafta annemin ve babamın kucağında ordan oraya gittiğimi hatırlıyorum. Canım acıyordu çok. 

FMF/ Akdeniz ateşi teşhisi hala koyulamamıştı …Hacettepe Universitesi Hastanesinde gitmediğimiz bölüm kalmamıştı o zamanlar Ankara’da oturuyorduk.

FMF / Akdeniz Ateşi anılarımın çoğunda annemin ve babamın bir kaç saatliğine bakması için bir yerlere bırakması gerekiyordu gün içinde.. Annem hem çalışıp hemde bizi önce kendi teyzesi sonra kim uygunsa bizi (kız kardeşimle beni) oraya bırakıp öğlene kadar ders işleyip sonra eve geliyordu. Ama ben gittiğim heryerde hasta olmaya devam ediyordum. Annemin teyzesi, kızları …sanırım ailenin ve komşuların hepsi bizimle ilgilenmiş bir kaç saatliğine. 

FMF / Akdeniz Ateşi hastalığında gözümü kaldırabildiğim anılarımda babam öğlene doğru işe gittiğinden babamın saçımı tarayıp ördüğünü hatırlıyorum sonra bizi uygun olan birisine bırakırdı sadece bir kaç saatliğine annem gelene kadar. 

FMF/ Akdeniz Ateşi beni öldürüyordu sanki nereye gitsem hep hasta olurdum. 

FMF/ Akdeniz Ateşi teşhisi hala koyulamamıştı 🙁 Defalarca kez gittiğimiz sindirim problemi yaşadığım zamanlarda doktorlar bana bağırsaklarımı rahatlatıcı bir jel verirdi. İshal ve rahatlamış bir şekide hastaneden ayrılırdık. 3 gün kusmaya ve ishal devam ederdi. Öyleki artık karnımın ağrısından sırtımı düz tutamazdım günlerce.

FMF/ Akdeniz Ateşi bırak peşimi artık ne olur …Sanırım sona yaklaşıyorum diye düşünürdüm şimdi aklım olsa ama çocukluk aklımla sanki sonun ne olduğunu mu biliyordum … Hacettepe Universitesi Hastanesindeki doktorlarım bağırsaklarımında yapışıklıklar ve bantlar olduğu söyledi.  Ameliyat olacaktım. Korkuyordum çok özellikle de ameliyathaneyi görünce …ama çaktırmadım annemi ve babamı üzemezdim ben güçlü bir kızdım. Yalnız kalmak hoşuma gitmiyordu ama seviyordum doktorlarımı.  Annemin gözlerindeki üzüntüsü, merakı görüyorum içim acıyor ama öylece teslim oluyorum doktorlarıma… Bir süre hastanede sürekli ateşlendiğimi ve yatağımın yanındaki pencerenin camın açık olduğunu ve benim koltuk altım, diz kapak altlarımla kasıklarımda ıslak pamukları hissediyorum buz gibi.. üşüyorum, titriyorum, dişlerim birbirine çarpıyor… öylece uyuya kalıyorum.

FMF/ Akdeniz Ateşi yakıp kavuruyor beni… Hastanede ateşler içinde yanıyordum sonra hemşireler, koltuk altıma, diz kapağıma ve kasıklarıma buz gibi sulu pamuklar koyuyordu camın kenarındaki yatakta titreyerek uyuya kalıyorum. Heryer bembeyazdı sanıyorum o yüzden beyaz çarşaflardan ve dolaplardan hala hoşlanmam.

FMF/ Akdeniz Ateşi ile yemek yemek mi nerdeee. Yine bir gün uyandığımda elimde serumla besleniyorum, başka hiçbirşeyi yememe izin yok, elimin üstü mosmor ama acımıyor fazla .. serum şişesini taşıyarak tuvalete gidiyorum..

FMF/ Akdeniz Ateşi bana bir süre müsade etti. İyileşmeye başladım artık üst kattaki odalara çıkabiliyordum ve orada daha  çocuklarla oyun oynuyordum. Bir kaç saatliğine bile olsa iple çektiğim anlardan biriydi. Tabiki bir sürü oyuncakta da var. 

Ve ilk aşkım oradaydı tabiki 🙂

FMF/ Akdeniz Ateşi yanlış teşhis ve ameliyat sonrası iyileşmeye başladıktan sonra ziyaret zamanı geliyordu. Çok ama çok mutluyum alemi göreceğim. Annemi çok özledim. Annem ve babam geldi bana çok güzel bir pijama almışlar çok beğeniyorum, kumaşı yumuşacık ama her zamanki gibi baya büyük (annem her kıyafetimi baya büyük alırdı uzun up uzun yıllar yırtılana kadar giymiştim o pijamamı çok sevmiştim)  teyzemler çikolata getirmiş bana ama yememe izin vermiyorlar üzüldüm canım çok çekmişti 🙁 öylece camın arkasıdan izliyorum onları (annemi arıyor hep gözlerim onu üzüntülü görünce içim eriyor ) sonraki ziyaretlerinde amcam ve dayılarımda geldi artık camın arkasından değil dokunabiliyorum onlara. Dayım beni kucağına alıyor amcam yine tuhaf espiriler yapıyor 🙁  sonra ben yapayalnız odama dönüyorum yarın da geleceklerini düşünerek ama artık dah amutlu ve umutluyum çünkü..

FMF/ Akdeniz Ateşi ve ilk aşk; Yatağımın yanında yine benim yaşlarımda belki biraz büyük erkek bir çocuk var .. adını bile bilmiyorum sessiz bir çocuk, kumral, beyaz tenli düz saçlıydı.  Göz ucuyla onu süzüyorum sürekli sadece bir kaç gün aynı odada kaldık sanıyorum, konuştuk mu acaba? Sonra bir gün on alıyorlar odadan ben çok üzülüyorum. Sonra benide yukarı odaya götürüyorlar ben çok ama çok mutlu oluyorum onu göreceğime ama yok o orda yok. Üzülüyorum ama orada oyun masaları var en azından oyun oynaya biliyorum. Sonra mutlu oluyorum.

FMF/ Akdeniz Ateşi hastane anıları son buluyor. Hastaneden çıkmadan elimdeki serum iğnesinin çıkarılması gerek sanıyorum bir kaç haftadır orada öylece duruyor sonunda çıkarılıyor elimin üzerinden elim siyah ve mor arası bir renk. Korkuyorum hep böyle mi kalacak diye ama kimseye sormuyorum. Ben güçlü bir kızım. Elim zamanla rengi mordan kırmızı v pembeye dönüşerek iyileşiyor. Mutlu oluyorum. 

FMF/ Akdeniz Ateşi ameliyatları …Böylece ilk ve o büyük ameliyatı apandistim alınarak, bağırsaklarımdaki yapışıklıkların giderildiği söylenerek atlatıyorum. 

Yorum Yaz

Open chat
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, ben Filiz Karaoğlu. Nasıl yardımcı olabilirim?